Wojewoda uwalnia łóżka covidowe w niektórych szpitalach, także w Stargardzie. Zyska interna i chirurgia

0

Nowy wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki spotkał się wczoraj on-line z dyrektorami szpitali Pomorza Zachodniego, zaangażowanymi w leczenie pacjentów chorych na COVID-19.

W spotkaniu uczestniczył wicewojewoda Marek Subocz, konsultant wojewódzki ds. chorób zakaźnych prof. Miłosz Parczewski, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie i pełnomocnik wojewody ds. tworzenia szpitali tymczasowych Marcin Sygut oraz p.o. dyrektora zachodniopomorskiego oddziału NFZ Agnieszka Pietraszewska-Macheta.

Wojewoda przedstawił dyrektorom szpitali plan działań związanych z walką z pandemią w najbliższych tygodniach.

– Jesteśmy w czasie niełatwym, ale stabilnym. Analiza liczby zachorowań w naszym województwie w ostatnich dniach wykazuje trend spadkowy. Mamy również bezpieczną rezerwę wolnych łóżek dla pacjentów z COVID19 – mówił Zbigniew Bogucki. – Plan działań na najbliższe tygodnie wiąże się z częściowym uwalnianiem łóżek covidowych w niektórych szpitalach. Takie decyzje wydałem już odnośnie szpitali w Choszcznie, Sławnie, Pyrzycach, Stargardzie i Koszalinie. W ciągu dwóch tygodni, w zależności od liczby nowych zachorowań i liczby hospitalizowanych pacjentów, planujemy zwolnić w województwie około 160 łóżek covidowych. W pierwszej kolejności uwalniane będą łóżka na oddziałach internistycznych i chirurgicznych, czyli tam, gdzie potrzeby leczenia pacjentów z innymi schorzeniami są najpilniejsze.

Wojewoda dodał, że wraz z procesem zwalniania łóżek w szpitalach na terenie Pomorza Zachodniego, uruchamiany będzie w sposób sektorowy (etapowy) szpital tymczasowy w budynku M na Pomorzanach.

– Docelowo będą tam 162 łóżka, w pierwszej kolejności uruchomimy 56 łóżek tlenowych i 10 respiratorowych. Otwarcie szpitala planujemy w połowie grudnia – dodał Marcin Sygut, dyrektor SPSK 2 i pełnomocnik wojewody ds. szpitali tymczasowych.

Prace budowlane w szpitalu tymczasowym, w hali Netto Areny, dobiegają końca. Ten szpital ma pełnić rolę szpitala rezerwowego, który uruchamiany będzie w dalszej kolejności – dopiero wówczas, gdy skończy się rezerwa łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19 w szpitalu SPSK-2.

(r), fot. – źródło: Centrum Prasowe Wojewody

Poprzedni artykułBiała Linia – zadzwoń, gdy jesteś w kryzysie emocjonalnym z powodu pandemii  i jej obostrzeń
Następny artykułTeatr Krzywa Scena: Noc Wigilijna wg M. Gogola


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj