WSPR z czterema nowymi ambulansami do walki z COViD-19

0

Setki tysięcy wyjazdów i kilka milionów przejechanych kilometrów – tak wyglądały coroczne statystyki działania zachodniopomorskiego pogotowia jeszcze przed pandemią. W dobie koronawirusa akcji ratowniczych jest znacznie więcej. By utrzymać sprawną ochronę ludzkiego życia potrzeba m.in. specjalistycznego sprzętu. Dlatego o 4 nowe karetki powiększyła się flota Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

Zakup był możliwy dzięki unijnym funduszom skierowanym do walki z COViD-19 w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego.

Nowe pojazdy to karetki marki Mercedes Benz. Na wyposażeniu każdej z nich jest: defibrylator, respirator, ssak akumulatorowy, pompa infuzyjna, krzesło transportowe czy platforma do mechanicznego ucisku klatki piersiowej.

Na zakup ambulansów wraz ze specjalistycznym sprzętem przeznaczono ponad 2,6 mln zł. Koszt pojedynczego auta wyniósł około 650 tys. zł. Pieniądze pochodziły z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego. W sumie z przyznanej puli 5 mln zł, oprócz ambulansów, WSPR zakupiła także środki ochrony osobistej oraz doposażyła w urządzenia inne pojazdy medyczne.

– Już w lipcu zdecydowaliśmy o przeznaczeniu kolejnych unijnych funduszy na walkę z koronawirusem. Ze środków skorzystało 27 placówek medycznych w regionie, w tym także zachodniopomorskie pogotowie. WSPR zdecydowała o nabyciu nowych ambulansów. To szczególnie ważny zakup, bo w dobie koronawirusa ratownicy medyczni spieszą z pomocą dużo częściej. Karetki są w ruchu całą dobę, a dodatkowo bardzo często są poddawane dekontaminacji – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Dyrektor WSPR w Szczecinie Roman Pałka dodaje: – W czasie pandemii wykorzystujemy większą liczbę ambulansów, ponieważ aktualnie, oprócz 82 karetek funkcjonujących w systemie, mamy także 17 ambulansów przeznaczonych do przewozu pacjentów zakażonych koronawirusem, 5 karetek wymazowych oraz 5 karetek komercyjnych.

Nowe pojazdy wyjadą do akcji ratujących ludzkie życie w Policach, Gryfinie, Goleniowie i Gryficach. Ciekawostką jest fakt, że nowe ambulanse mają żółty kolor karoserii. To pierwsze systemowe karetki w tym kolorze na Pomorzu Zachodnim należące do WSPR w Szczecinie. Kolor ten jest zgodny z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, które wskazuje, że od stycznia 2028 roku wszystkie auta funkcjonujące w Systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego mają mieć ujednolicony żółty kolor i oznakowanie.

(r), fot. – źródło: Biuro Prasowe UM WZ

Poprzedni artykułCiąg dalszy remontu Bursy Szkolnej. Zyskają łazienki i kuchnia
Następny artykułNowy rozkład jazdy. Nowe połączenia, krótsze podróże, lepszy standard


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj