Konkurs o tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej w regionie. Wyróżnienie dla Gminy Kobylanka

0

Poznaliśmy tegorocznych laureatów konkursu marszałka o tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Zachodniopomorskiego. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach: najlepsza przestrzeń i najlepszy obiekt użyteczności publicznej. Przyjazne dla mieszkańców inwestycje znajdują się w Świnoujściu, Darłowie, Przecławiu oraz w małej wiosce Rekowo, w gminie Kobylanka.

Oceniane były przedsięwzięcia ukończone w 2019 roku. Jednostki samorządu terytorialnego do konkursu mogły zgłaszać także jeden z etapów większego przedsięwzięcia, który został zakończony w roku poprzedzającym daną edycję konkursu, jednak powinien on sam w sobie stanowić funkcjonującą przestrzeń publiczną.

Tworzyć nowe wartości w przestrzeni publicznej

– Chcemy promować dobre praktyki w zakresie tworzenia nowych wartości w przestrzeni publicznej. Mimo że jest to już jedenasta odsłona konkursu, to obrady komisji są co roku tak samo burzliwe. A to oznacza jedno – zgłaszane przez samorządy inwestycje są bardzo dobrze realizowane, zmieniają nasze małe ojczyzny, są społecznie użyteczne – mówi przewodniczący komisji konkursowej Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego.

O zwycięstwo walczyło 18 przedsięwzięć z gmin: Bobolice, Drawno, Darłowo, Gryfice, Kobylanka, Kołbaskowo, Sławno i Świnoujście. Rywalizacja toczyła się w dwóch kategoriach: przestrzeń publiczna lub zrewitalizowana przestrzeń publiczna oraz obiekt użyteczności publicznej lub zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznej.

Najlepiej zagospodarowana przestrzeń publiczną„Promenada Zdrowia” w Świnoujściu

Nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w tym roku otrzyma Gmina Miasto Świnoujście za przebudowę promenady miejskiej z realizacją nowego ciągu rekreacyjno-spacerowego – projekt „Kurort nadmorski – nowa wizja przestrzeni publicznej „Promenada Zdrowia” (fot. 1-2).

Wyróżnienie w tej kategorii komisja konkursowa przyznała Miastu Darłowo za rewitalizację trzech istniejących parków miejskich i stworzenie nowego parku o nazwie Park Inkula (fot. 3).

Drugie wyróżnienie w tej kategorii komisja konkursowa przyznała Gminie Kobylanka za ukształtowanie przyjaznej i niezwykle wartościowej kulturowo przestrzeni we wsi Rekowo (fot. 4-5).

Najlepszy obiekt użyteczności publicznejtrzy równorzędne wyróżnienia

Pierwsze dla Gminy Kołbaskowo za realizację Gminnego Ośrodka Sportu  Rekreacji w Przecławiu (fot. 6-7). To nagroda  za dynamiczną formę przestrzenną obiektu i realizację właściwej polityki przestrzennej gminy, spełniającej oczekiwania społeczności lokalnej.

Wyróżniono także dwie inwestycje z Gminy Darłowo.

To projekt „Poczekalnia Kultury” (fot. 8) za godny naśladowania przykład rewaloryzacji dawnego dworca kolejowego i przypisanie mu nowej funkcji związanej z kulturą. Uznano, że projekt przyczynił się do stworzenia nowego miejsca społecznej integracji.

Doceniono też Centrum Sportów Wodnych w uzdrowisku Dąbki (fot. 9-10) za stworzenie wyjątkowych warunków, w skali kraju, do uprawiania sportów wodnych i umiejętne wkomponowanie całej inwestycji w walory przyrodnicze regionu.

Za organizację i przeprowadzenie konkursu o tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej WZ odpowiada Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie (rbgp.pl).

(r), fot. – źródło: Biuro Prasowe UM WZ

Poprzedni artykułBłękitni Stargard. Porażka na koniec
Następny artykułMDK. Piątki z teatrem – bajki dla dzieci online


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj