Nowe ograniczenia. Od 28 grudnia kwarantanna narodowa

0

– Niewykluczone, że przed nami jeszcze trudniejsze dni. Szczepienia, na które tak bardzo czekamy nie ochronią nas w najbliższym czasie – nawet jeśli rozpoczniemy je w tym roku, to efekt w styczniu czy w lutym jeszcze się nie pojawi – mówił dzisiaj na konferencji prasowe minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jego zdaniem, jeśli dojdzie do trzeciej fali epidemii, może nastąpić przekroczenie granic wydolności naszego systemu ochrony zdrowia.

– Apeluję do każdego Polaka o odpowiedzialność za siebie, za swoich bliskich, za przestrzeganie norm i regulacji. Wiem jednak, że apele to za mało. Oprócz dotychczasowych obostrzeń, które pozostają w mocy, wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa – powiedział minister.

Adam Niedzielski zapowiedział, że od 28 grudnia do 17 stycznia (czyli do końca przerwy w szkołach) wprowadzona zostanie kwarantanna narodowa.

Kolejne rygory

– Ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki,  a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.

– Ograniczenie funkcjonowania hoteli – dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze.

– Zamknięte stoki narciarskie.

– Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego.

– 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym.

Sylwester na nowych zasadach

Wielu z nas chciałoby go spędzić w gronie przyjaciół i rodziny. W obecnej sytuacji jednak wszelkie tego typu imprezy i zgromadzenia stwarzają niezwykle groźne warunki do dalszej transmisji koronawirusa. A co za tym idzie, są bardzo niebezpieczne dla nas i naszych bliskich. Dlatego minister zdrowia apeluje: zostań w domu oraz nie organizuj imprez i spotkań towarzyskich poza gronem domowników. Podobnie jak inne liczne kraje europejskie, również Polska wprowadza ograniczenia w tym dniu. Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu. 

(r), grafika – źródła: www.gov.pl, KPRM

fot. Adam Guz/KPRM

Poprzedni artykułNowe aleje także na cmentarzu w Kluczewie
Następny artykułNowa wiata na Lotnisku


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj