Morskie Centrum Nauki w budowie. Jest umowa z wykonawcą stałej wystawy

0

Ponad 200 stanowisk interaktywnych, prezentacje, filmy – to tylko niektóre elementy wchodzące w skład wystawy stałej w budowanym Morskim Centrum Nauki w Szczecinie. Wykona ją firma Trias Avi.

– Morskie Centrum Nauki tworzymy po to, żeby opowiadać morskie opowieści, intrygować nimi i nasycać młodych ludzi. W ten sposób chcemy zainteresować ich nauką, morzem, fizyką, zjawiskami, które nas na co dzień otaczają. Kluczowe jest to, co będzie w środku – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Dyrektor MCN Witold Jabłoński, który podpisał umowę z Trias, dodał: – To kolejny krok do realizacji marzenia, które precyzyjnie realizujemy. Teraz czas na wystawę. Spacerując po Łasztowni, widzimy już MCN z zewnątrz. Pokażemy Państwu, jak budynek będzie wyglądał w środku.

Nie ma takiego drugiego miejsca w Europie

Morskie Centrum Nauki wypełni ponad 200 eksponatów związanych z wodą i morską historią Pomorza Zachodniego. Wśród nich znajdą się m.in. symulator sztormu czy maszt sięgający od posadzki parteru do sklepienia drugiego piętra. Zwiedzający zobaczą, jak żegluje się pod wiatr. Będą też mieli szansę spróbować swoich sił w robieniu węzłów ratowniczych.

– To centrum nauki będzie kompletnie unikalne. Nie ma takiego drugiego miejsca w Europie, które tak dobrze pokazałoby morskie opowieści. Postaramy się pokazać klimat morza, życia na morzu, trochę historii, coś o szkutnictwie. Będzie to miejsce nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci – mówił Marcin Wojczyński wiceprezes zarządu Trias Avi Sp. z o.o.

Sercem MCN będzie wystawa składająca się z interaktywnych eksponatów, umożliwiających samodzielne przeprowadzanie doświadczeń. Elementami wspomagającymi wystawę będą oryginalne obiekty, takie jak części jednostek pływających i ich wyposażenie, modele i makiety oraz pamiątki marynistyczne.

Wokół zagadnień związanych z morzem i życiem na morzu

Wystawa stała rozmieszczona będzie na trzech kondygnacjach obiektu i podzielona na 5 stref tematycznych, zorganizowanych wokół zagadnień związanych z morzem i życiem na morzu. Przy budynku powstanie również ekspozycja zewnętrzna – morski plac zabaw dla młodszych dzieci.

Parter ok. 750 m2
1. Cała naprzód! (budowa statku i proces jego projektowania i budowania, typy jednostek pływających, rodzaje napędów, sposoby sterowania, własności wody i ich wpływ na jednostki pływające)
2. Chlap! (wodny plac zabaw dla dzieci: tamy, śluzy, pompy, armatki wodne; doświadczenia tłumaczące zjawiska związane z prądem elektrycznym przez analogię z wodą)

Piętro I ok. 400 m2
3. Życie na morzu (zawody związane z morzem, role i zadania na statku, rybołówstwo, żeglarstwo, obyczaje i tradycje ludzi morza)

Piętro II ok. 1950 m2
Życie na morzu (dokończenie z piętra I)
4. Ratunku, S.O.S.! (morze jako żywioł: woda, wiatr, lód; sposoby okiełznania żywiołu i zabezpieczania się przed nim, zapobieganie wypadkom, sprzęt ratunkowy, sytuacje awaryjne, wzywanie pomocy, życie rozbitka, akcja ratunkowa i służby ratownicze, badania podwodne)
5. Którędy do Afryki? (metody nawigacji – dawnej i dziś, podboje świata, kartografia, rejsy oceaniczne, globalny ruch statków, wpływ człowieka na morza i oceany).

Zaprojektowaniem, wytworzeniem, dostawą, montażem i uruchomieniem interaktywnej wystawy stałej Morskiego Centrum Nauki zajmie się firma Trias Avi.

Ma na to zadanie 21 miesięcy. Kwota jaką otrzyma to blisko 28 mln zł.

(r) – źródło: Biuro Prasowe UM WZ

fot., wizualizacje – źródło: Morskie Centrum Nauki

Poprzedni artykułŁukasz Brodowski zaśpiewa w finale „Szansy na sukces”
Następny artykułFeniks Pesta Stargard. Drużynowe srebro Kuby Matwiejczyka


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj