Jest budżet Stargardu na 2021 rok. Prezydent: To trudny, ale ambitny plan

0

Wszyscy radni stargardzcy zagłosowali wczoraj za propozycją budżetu Stargardu na 2021 r., przedstawioną przez prezydenta Rafała Zająca.

– Ten budżet to trudny, ale ambitny plan. Kontynuujemy naszą politykę zrównoważonego rozwoju miasta. Nadal będziemy budować trwałe fundamenty pod rozkwit gospodarczy i przemysłowy. Jednocześnie czeka nas szereg inwestycji podnoszących jakość życia w Stargardzie. Wszystko po to, by nasze miasto konsekwentnie stawało się coraz lepszym miejscem do pracy i mieszkania – mówi prezydent.

W projekcie budżetu na przyszły rok liczby przedstawiają się następująco:

– dochody – ponad 358 mln zł,

– wydatki – przeszło 373 mln zł,

– wydatki inwestycyjne – blisko 52 mln zł.

22 mln zł na inwestycje ze środków zewnętrznych

Dynamiczne tempo rozwoju Stargardu będzie utrzymane. Zgodnie z założeniami prawie 22 mln zł na inwestycje ma pochodzić z pozyskanych środków zewnętrznych. W 2021 r. będzie realizowany też plan sprzedaży ziemi – nie tylko na terenie parków przemysłowych. Pod młotek mają iść też miejskie nieruchomości na os. Pyrzyckim.

– W dużej części uzbroiliśmy te tereny. Dla stargardzian, ale i osób przyjeżdzających do nas z zewnątrz, to dobra alternatywa. Nie trzeba będzie już szukać nieruchomości poza terenem Stargardu. Damy możliwość zakupu atrakcyjnej działki w mieście, z dostępem do wszystkich usług – zapowiada Rafał Zając.

Miasto zainwestuje w infrastrukturę w centrum Stargardu

– Największym projektem będzie duży parking typu Park&Ride (z ang. parkuj i jedź) na około 300 samochodów osobowych, ale też dla busów i autobusów. Za prawie 8,7 mln zł zbudujemy go przy ul. Barnima. To da wygodę przejścia ze swojego auta do transportu zbiorowego, np. do autobusów w Zintegrowanym Centrum Przesiadkowym lub do powstającej Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej – mówi prezydent. – Jednocześnie rozpocznie się też kompleksowa przebudowa ul. Barnima. Cykliści zyskają tam bezpieczną ścieżkę.

W planie budżetowym jest także przygotowanie dokumentacji ważnej inwestycji z punktu widzenia płynności ruchu w mieście. Chodzi o dalszy ciąg obwodnicy północnej – pomiędzy remontowanym przez kolej wiaduktem na ul. Składowej i Rondem 15. Południk.

Zrealizujemy szlaki kulturowe

W 2021 r. ma się zakończyć gruntowna przebudowa Książnicy Stargardzkiej i budowa Stargardzkiego Centrum Nauki.

– Zrównoważony rozwój miasta to również inwestycje z obszaru kultury i edukacji. Zrealizujemy tzw. szlaki kulturowe. W przestrzeni miasta pojawią gryfy. Mają one akcentować obiekty już nieistniejące, a ważne w historii i przestrzeni Stargardu. Takie, które miały charakter miastotwórczy oraz kulturotwórczy – zapowiada prezydent Rafał Zając.

W budżecie zabezpieczone zostały też środki na dodatkowe prace, które trzeba wykonać przy przebudowie pływalni. Ta – z atrakcjami dla każdego – ma być otwarta w połowie przyszłego roku. 1 mln 350 tys. zł wydamy na wsparcie modernizacji zabytków: cerkwi prawosławnej i Pomnika Historii, czyli naszej unikatowej kolegiaty. W przyszłym roku pomysły zgłoszone do Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego 2019 trafią do realizacji wstrzymanej przez pandemię.

3,5 mln zł na kompleksową modernizację kamienic

Dojdą do skutku oczekiwane modernizacje chodników. Sporo dróg dla pieszych będzie w przebudowie, m.in. przy ulicach F. Chopina, K. Szymanowskiego i na pl. Majdanek. Za ponad 500 tys. zł doświetlone zostaną przejścia przez jezdnię przy ul. S. Czarnieckiego, a nowe latarnie staną m.in. przy ulicach S. Witkiewicza, Sadowej i J. Śniadeckiego. Jeszcze więcej będzie dróg dla jednośladów. Miasto wyda na to prawie 1,9 tys. zł.

– Kontynuowana ma być budowa ścieżki wzdłuż ul. Spokojnej. Ta dzięki modernizacji wiaduktu przy ul. Bogusława IV doprowadzi ruch rowerowy do ul. Barnima, a w efekcie do ZCP. Mam nadzieję, że rowerzystów ucieszy też nowa droga wzdłuż ul. Nasiennej – mówi prezydent.

3,5 mln zł ma pochłonąć dalsza, kompleksowa modernizacja kolejnych kamienic w mieście. Dodatkowo na program remontowy pójdzie ok. 3 mln zł. 1,6 mln zł przeznaczone będzie na poprawę warunków, czyli remonty i wyposażenie w przedszkolach i szkołach. Kontynuowany jest też program antysmogowy poprawiający jakość powietrza.

Budować fundamenty rozwoju gospodarczego Stargardu

W następnych 12 miesiącach nadal duży nacisk będzie kładziony na rozwój gospodarczy. Umożliwia to oferta atrakcyjnych lokalizacji dla inwestorów. W ciągu ostatnich 3 lat na uzbrajanie terenów przemysłowych miasto wydało ok. 30 mln zł. Teraz przed nami: przedłużenie ul. Metalowej, budowa kolejnych dróg i odwodnienia. Ma to kosztować ok. 17,6 mln zł. W efekcie zyskamy tereny już nie tylko pod duże inwestycje, ale również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

– Wyraźnie widać, że czeka nas rok pełny wyzwań i ambitnych planów. Wierzę, że dzięki zaangażowaniu wszystkich moich współpracowników będziemy kontynuować politykę budowania trwałych fundamentów stabilnego rozwoju gospodarczego Stargardu – mówi prezydent Rafał Zając.

(r), fot. – źródło: UM w Stargardzie

Poprzedni artykułPłomień z Betlejem dotarł do Stargardu
Następny artykułStargard pomaga podwójnie


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj