W tym tygodniu ruszą zapisy seniorów na szczepienie. Na początek osoby 80+

0

Od najbliższego piątku 15 stycznia 2021 r. seniorzy w wieku powyżej 80 lat będą mogli zarejestrować się na szczepienie przeciwko COVID-19. Od wtorku 12 stycznia rusza w gminach organizacja transportu osób, które nie będą w stanie samodzielnie dojechać do punktu szczepień

Z kolei dla osób powyżej 70. roku życia możliwość zarejestrowania się na to szczepienie pojawi się 22 stycznia.

– Zdecydowaliśmy się na taki podział seniorów, ponieważ Rada Medyczna, działająca przy premierze, zwróciła uwagę, że osoby 80+ powinny mieć pewien przywilej wyboru najszybszych terminów, bo to one są najbardziej narażone na zakażenie – powiedział dziś szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Dodał, że od 18 stycznia rozpoczną się szczepienia mieszkańców domów pomocy społecznej, a od 25 stycznia ruszą szczepienia populacyjne dla seniorów 70+.

Transport do punktów szczepień

Z kolei wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker poinformował, że – na polecenie wojewody – w gminach rusza organizacja transportu osób mających trudności w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień. Rzad zwróci się z prośbą do gmin, aby każda zorganizowała odrębną infolinię telefoniczną w tej sprawie.

Dzięki infolinii osoby potrzebujące transportu będą mogły zgłosić swoje potrzeby. Jeżeli gminy będą miały jakiekolwiek kwestie do rozstrzygnięcia, z pomocą będą im przychodzić wojewodowie – przedstawiciele rządu w terenie. Pełnomocnicy wojewodów ds. szczepień odbędą w ciągu najbliższych 2 tygodni spotkania z wójtami, burmistrzami, przewodniczącymi rad powiatów i gmin – podczas tych wideokonferencji samorządowcy otrzymają od pełnomocników wojewodów szereg odpowiedzi na nurtujące ich pytania w kwestiach związanych z Narodowym Programem Szczepień.

Wiceminister MSWiA przypomniał, że stawka za przewóz jednej osoby niepełnosprawnej w mieście powyżej 100 tys. mieszkańców to 75 zł; w gminach miejskich, miejsko-wiejskich i wiejskich – 65 zł, a stawka za przewóz jednej osoby sprawnej ruchowo w gminach wiejskich to 30 zł. Rząd zwróci samorządom 80% stawki przy organizacji tego przewozu. Przy transporcie osób do punktów szczepień gminy mogą korzystać także z pomocy jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

– Chciałbym bardzo serdecznie podziękować stronie samorządowej. Zdecydowana większość samorządów chce wesprzeć rząd. Jestem przekonany, że kwestia szczepień będzie przykładem dobrej współpracy – powiedział Paweł Szefernaker.

Rośnie zainteresowanie szczepieniami 

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował, że łącznie do Polski dostarczono do tej pory ponad 1 mln dawek szczepionek przeciwko COVID-19. Do końca tego tygodnia zostanie zaszczepionych 250 tys. osób, co da łącznie 450 tys. osób zaszczepionych od początku akcji. Do 14 stycznia trwa zgłaszanie kadry medycznej i osób z „grupy 0” – pracowników podmiotów prowadzących działalność leczniczą. Ich szczepienia będą realizowane w kolejnych tygodniach. Ponadto w 6 największych miastach Polski (w szpitalach tymczasowych) uruchomione zostaną dodatkowe punkty szczepień dla medyków, aby proces ich szczepień przebiegał jak najszybciej.

Michał Dworczyk podkreślił, że rośnie zainteresowanie szczepieniami. W listopadzie jedynie 43% Polaków deklarowało zamiar zaszczepienia się, a w teraz opublikowanych badaniach jest to już 68%. Przyczynia się do tego m.in. ogólnopolska kampania informacyjna. Przygotowana została broszura, która zostanie rozkolportowana do 15 mln gospodarstw. Ruszyła także kampania internetowa.

Więcej informacji na temat Narodowego Programu Szczepień jest dostępnych pod adresem: www.gov.pl/web/szczepimysie

(r), fot. – źródło: Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie

Poprzedni artykułWypełnij ankietę o mobilności, aby lepiej poruszać się po obszarze SOM
Następny artykułPrzedterminowe wybory burmistrza Dobrzan


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj