Przebudowa drogi w Kunowie. Strabag rozpoczyna prace

2

Nareszcie. Długo wyczekiwany przez mieszkańców Kunowa (w gminie Kobylanka) remont drogi biegnącej przez tę wieś w końcu dojdzie do skutku. Firma Strabag, wybrana w przetargu na wykonawcę inwestycji, we wtorek 26 stycznia rozpoczyna pierwsze prace. Wiązać się one będą z utrudnieniami dla kierowców.

To szczególnie zniszczona trasa o nawierzchni w bardzo złym stanie technicznym. Korzystanie z niej jest koszmarem dla kierowców, rowerzystów i pieszych. Kierowcy już od wielu lat pokonywali w Kunowie tor przeszkód, usiłując przejechać po licznych wyrwach, wybojach, wykruszonych łatach i zapadnięciach praktycznie na całej szerokości jezdni.

Staraniem Zarządu Powiatu Stargardzkiego, przebudowa tej drogi powiatowej 1703Z otrzymała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Dróg (dawniej Funduszu Dróg Samorządowych). Dzięki temu mogą rozpocząć się roboty budowlane, których celem jest gruntowna modernizacja zniszczonego odcinka drogi o długości ponad 2 km.

Ekipy Strabagu ruszą z pracami od km 1,764 do km 3,453 drogi. Ten odcinek biegnie przez całą miejscowość Kunowo.

W pierwszym etapie inwestycji (od 26.01.) zacznie się wycinka drzew na poboczu drogi oraz budowa kanalizacji deszczowej. Rozpoczęte prace utrudnią przejazd przez Kunowo. Aby w części temu zaradzić, wykonawca wprowadzi wahadłowe kierowanie ruchem na przebudowywanym odcinku. Kierowcy i mieszkańcy Kunowa proszeni są o dostosowanie się do obowiązkowego oznakowania oraz sygnałów podawanych kierującym przez pracowników wykonawcy.

Prace obejmą więc: przebudowę całej drogi wraz z wykonaniem wzmocnienia podbudowy i nowej nawierzchni jezdni oraz montaż kanalizacji deszczowej, która zapewni prawidłowe odwodnienie wyremontowanej drogi. W zakresie robót ujęto również budowę chodników i ścieżek rowerowych, wygodnych zjazdów do posesji, a także dwóch zatok autobusowych oraz nowych miejsc parkingowych.

Po modernizacji droga zyska nawierzchnię zdolną przenieść 115 kN dopuszczalnego nacisku na oś. Ma to niebagatelne znaczenie, ponieważ odcinek przez Kunowo wykorzystywany jest również w ruchu tranzytowym do Parku Przemysłowego Nowoczesnych Technologii w Stargardzie – Kluczewie. Jezdnia o szerokości 6 metrów i parametrach drogi powiatowej zapewni również komfort jazdy kierowcom i mieszkańcom Kunowa.

Całkowity koszt remontu drogi oszacowano na blisko 12 mln zł, w tym 6 mln zł z Rządowego Funduszu Dróg.

Droga po przebudowie ma być gotowa w październiku tego roku.

(r), fot. – źródło: Starostwo w Stargardzie

Poprzedni artykułBłękitni Stargard. Za nimi pierwszy sparing
Następny artykułUdaremniono próby przemytu telefonów komórkowych oraz kart SIM na teren aresztu śledczego


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj