Przeprowadzka z wojskiem. Robią to dla dzieciaków z autyzmem

0

Podopieczni ośrodka dla dzieci i młodzieży z autyzmem w Stargardzie będą wreszcie w jednym budynku uczyć się i uczestniczyć w zajęciach rehabilitacyjnych. W przeprowadzce – z dwóch miejsc – dyrekcji ośrodka pomagają terytorialsi ze 141. batalionu lekkiej piechoty w Choszcznie i żołnierze „dwunastki”.

Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy dla dzieci i młodzieży z autyzmem funkcjonuje w Stargardzie od 2000 roku i jest prowadzony przez stargardzki oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu. Ośrodek ma dwie siedziby – przy ul. Żeglarskiej i przy ul. Kochanowskiego. Placówka działa przez pięć dni w tygodniu i w tym czasie jej podopieczni uczą się i rehabilitują w tych dwóch budynkach: w jednym odbywa się rehabilitacja, w drugim nauka, co utrudnia działania ośrodka, który – na dodatek – płaci wysoki czynsz za wynajem budynku.

Jesienią miasto przekazało ośrodkowi nowe lokum przy ul. Składowej. Od poniedziałku 25 stycznia placówka mogła rozpocząć przeprowadzkę. Pojawiła się jednak nowa trudność.

– Zatrudniamy wyłącznie panie, które nie dadzą sobie rady z noszeniem mebli i ciężkich przedmiotów, ładowaniem i wyładowywaniem z ciężarówki, rozkręcaniem szafek i innych mebli – mówi dyrektor ośrodka Milena Szczurko. – Nigdy nie zwracaliśmy się o pomoc do wojska, zawsze radziliśmy sobie sami w miarę posiadanych sił i środków, jednak po przeanalizowaniu całej operacji przeprowadzki nie pozostało nam nic innego, jak poprosić wojska obrony terytorialnej o pomoc.

Na pozytywną odpowiedź dyrekcja ośrodka nie musiała długo czekać. W poniedziałek rano w Stargardzie stawiło się 15 żołnierzy 141. lekkiego batalionu piechoty 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, by rozpocząć przeprowadzkę. Żołnierze mieli ze sobą trzy pojazdy. Jedni rozkręcali i szykowali meble, inni pakowali sprzęt na ciężarówki i zaczęli przewozić wszystko do nowej siedziby. Pomagali w tym również żołnierze 12. Szczecińskiej Brygady Zmechanizowanej ze Stargardu, którzy razem z terytorialsami pakowali meble na pojazdy.

– Naszą rolą jest pomoc lokalnej społeczności, dlatego nie mogliśmy zareagować inaczej, niż pomagając ośrodkowi w tej przeprowadzce. Żołnierze sami zgłosili się do pomocy – mówi dowódca 141. batalionu lekkiej piechoty 14. ZBOT ppłk Maciej Paul.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni terytorialsom i wszystkim żołnierzom, którzy odpowiedzieli na naszą prośbę. Dzięki nim będziemy mogli szybko przenieść się do nowego budynku. Cel jest szczytny. Robimy to dla dzieciaków, które zasługują na lepsze warunki do terapii, edukacji i rozwoju – mówi Milena Szczurko.

Przeprowadzka ma się zakończyć we wtorek 26 stycznia.

(r)

fot. 14ZBOT

Poprzedni artykułMiasto podsumowuje 2020 rok
Następny artykułW Stargardzie będzie ulica Inwalidów Wojennych


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj