Rusza Stargardzka Ofensywa Kulturalna. Na początek: Tomasz Lewandowski z zespołu Organek

0

Stargardzka Ofensywa Kulturalna (SOK) to cykl rozmów z artystami z różnych dziedzin kultury i sztuki. Jej gośćmi będą osoby pochodzące ze Stargardu, które spełniają swoje marzenia i osiągają sukcesy zawodowe w Polsce i za granicą. SOK chce przybliżyć ich sylwetki i opowiedzieć historię ich kariery.

Pomysłodawcą projektu jest Stowarzyszenie Artystyczne B-moll.

– Wywiady zostaną nagrane w klimatycznych wnętrzach zabytkowego budynku Miejskiego Browaru Stargard przy użyciu profesjonalnego sprzętu audio-video. Następnie wyemitowane na kanale Youtube i wypromowane za pośrednictwem portali społecznościowych i stron internetowych – mówi Sylwia Wieleba ze stowarzyszenia B-moll.

Pierwszymi gośćmi SOK będą muzycy Tomasz Lewandowski i Michał Wiraszko oraz mistrz cukiernictwa Krzysztof Ilnicki.

Na inaugurację Ofensywy szykuje się niezwykle ciekawa rozmowa z klawiszowcem, kompozytorem, aranżerem zespołu Organek – Tomaszem Lewandowskim, obecnie mieszkańcem Torunia.

W ub.r. został uhonorowany przez prezydenta Stargardu tytułem Ambasador Kultury.

Eksperymentowanie to jedyna droga do kreatywnej twórczości

W wywiadzie przeprowadzonym przez Sylwię Wielebę, gość SOK opowiada, że miłością do muzyki zaraził się w domu. Utwierdził się w tym, gdy w przedszkolu usłyszał, jak gra pan Stanisław Robak. Też tak chciał, dlatego poszedł do szkoły muzycznej. Przez 6 lat uczył się gry na fortepianie, a potem uczył się sam. Ostatecznie ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy.

Mocno podkreśla, że jeszcze w Stargardzie, niezwykle ważna dla niego była współpraca z Majką Cierocką. Ona go ukształtowała. Jej wrażliwość, sposób patrzenia na sztukę miały na niego ogromny wpływ. Także traktowanie go jak profesjonalistę. Przydało mu się to wszystko w dalszym życiu.

O swoim podejściu do muzyki mówi, że eksperymentowanie to jedyna droga do kreatywnej twórczości. Tę kreatywność docenił Tomasz Organek, zapraszając go do zespołu. Pierwszy wspólny koncert zagrał w 2014 roku. I cały czas jest w tym kwartecie. Tomasz Lewandowski angażuje się też w inne projekty. Zwłaszcza teraz, gdy zespół z powodu pandemii mniej koncertuje, a – jak zaznacza – „koncertowanie to sól naszej pracy”.

Piosenki Jerzego Wasowskiego w jazz-rockowych aranżacjach Tomasza Lewandowskiego

Szczególnie przejmująca jest opowieść o przywróceniu do życia musicalu „Machiavelli”, który powstał w 1975 roku na zamówienie Teatru Muzycznego w Gdyni. Libretto napisali Ryszard Marek Groński i Antoni Marianowicz, muzykę skomponował Jerzy Wasowski. Mimo tak doskonałych autorów, dzieło to zostało zapomniane lub po prostu było nieznane.

Postanowiono to zmienić, nadając musicalowi nowy wyraz muzyczny i wydając płytę. Udało się dzięki wsparciu Grzegorza (syna Jerzego) i Moniki Wasowskich, a także współpracy z m.in. Barbarą Kraftówną. To było dla wszystkich wielkie przeżycie. Tomasz Lewandowski, kierownik muzyczny przedstawienia, opracował jazz-rockowe aranżacje piosenek Jerzego Wasowskiego. Gość Ofensywy nie krył podziwu dla jego kunsztu.

Także dla tekstów Jeremiego Przybory, podkreślając, iż są one takiej klasy, że jedynie można je próbować dogonić.

Więcej w rozmowie, tu jej zapowiedź: https://youtu.be/9xLwrLd4vs4

Premiera całego wywiadu, w którym nie brakuje radości i wzruszenia, już w ten piątek (29.01.) o godz. 18. Link do transmisji: https://youtu.be/iMUssBxSp5I

Twórcami Stargardzkiej Ofensywy Kulturalnej są B-moll i MDK. Partnerem – Miejski Browar Stargard. Sponsorami: Kawiarnia Na Okrągło, Tomi Tomasz Chojankowski. Patronem medialnym – stargardzka.pl

Zadanie publiczne pn. Stargardzka Ofensywa Kulturalna jest finansowane ze środków otrzymanych od Gminy Miasta Stargard.

Bożena Kuszela

fot. Roman Budzowski

Poprzedni artykułRanking „Perspektyw” 2021. I LO w Stargardzie ze srebrną tarczą
Następny artykułOd 1 lutego rząd luzuje obostrzenia


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj