Zajęcia jogi w Zakładzie Karnym w Stargardzie

0

Siedmiu osadzonych w stargardzkim Zakładzie Karnym uczestniczy w zajęciach jogi w ramach programu resocjalizacyjnego pn. „Wolny duch, wolne ciało, wolny ja”.

Umożliwili to wychowawcy mjr Tomasz Wąsaty oraz kpt. Paweł Apiecionek, którzy wyszli naprzeciw skazanym i w trudnym czasie pandemii koronawirusa zorganizowali takie zajęcia.

Głównym celem programu readaptacji jest podniesienie wiedzy wśród osadzonych, odbywających karę pozbawienia wolności, na temat alternatywnych, konstruktywnych sposobów spędzania wolnego czasu poprzez organizację warsztatów jogi. Dzięki nim skazani będą mogli zapoznać się z inną, niż dotychczas, wizją życia „poza murami” stworzoną w trakcie całego przedsięwzięcia, co z kolei pozwoli na powielenie i przeniesienie tego modelu do ich życia na wolności.

W zajęciach z jogi uczestniczy siedmiu osadzonych, w tym dwóch młodocianych (skazani, którzy nie ukończyli 21. roku życia) i pięciu osadzonych dorosłych, odbywających karę po raz pierwszy. Zajęcia w ramach programu odbywają się dwa razy w tygodniu i będą prowadzone przez 6 miesięcy.

Jedną z technik relaksacyjnych, która stosowana jest podczas zajęć ze skazanymi, jest trening metodą Edmunda Jacobsona. Oparty jest on na teorii, według której związek między napięciem fizycznym a psychicznym można wykorzystać do usuwania psychicznych objawów stresu poprzez relaks ciała – uspokojenie przyspieszonego w stresie oddechu i rozluźnienie mięśni oraz naukę kontroli nad napięciem fizycznym i – w związku z tym – efektywniejsze radzenie sobie ze stresem na co dzień. Poza niwelowaniem stresu, systematyczne, spokojne ćwiczenia i relaks ciała pozwalają wyrównać ciśnienie krwi, co wpływa pozytywnie na pracę serca i układu nerwowego. Z kolei u osób z nadciśnieniem i padaczką zmniejsza objawy i dolegliwości spowodowane tymi przypadłościami. Trening Jacobsona przynosi pozytywne efekty również w leczeniu bezsenności, ze względu na wyciszenie umysłu, uspokojenie ciała i emocji oraz fizyczny relaks.

(r), fot. – źródło: ZK w Stargardzie

Poprzedni artykułBłękitni Stargard. Sprawdzili się z Flotą Świnoujście i rezerwami Pogoni Szczecin
Następny artykułWbrew wszystkiemu graliśmy z WOŚP. I wygraliśmy!


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj