W Stargardzie mamy 16 urządzeń działających w ramach Publicznej Sieci Defibrylatorów Zewnętrznych i 7 w autobusach MPK. Są zlokalizowane w różnych częściach miasta i dostępne dla wszystkich. Kilkanaście kolejnych AED jest też w różnych instytucjach i firmach prywatnych. Warto wiedzieć, gdzie znajduje się najbliższy.
Obsługa takiego urządzenia jest bardzo prosta, a może uratować ludzkie życie. Rozpoczęcie defibrylacji osób, u których doszło do nagłego zatrzymania krążenia, zwiększa szansę na ich przeżycie nawet do 75%.
AED z naszego miasta widać w bezpłatnej aplikacji Staying Alive. Można ją pobrać na smartfony. Na mapie miasta są zaznaczone najbliższe defibrylatory wraz z dokładną lokalizacją. Aplikacja podpowiada też, jak udzielić pierwszej pomocy w nagłym przypadku i umożliwia wezwanie pogotowia. Z kolei ci, którzy już wcześniej zostali przeszkoleni w tym kierunku, mogą zostać Citizen Responderem, czyli miejskim wolontariuszem. Takie zarejestrowane osoby otrzymają powiadomienie, kiedy w ich pobliżu będzie potrzebna nagła pomoc.
Urządzenia AED są intuicyjne – może ich użyć każdy, nawet osoba nieznająca zasad resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Automatyczny defibrylator wydaje polecenia głosowe i dokładnie instruuje, co należy po kolei zrobić. Sam rozpoznaje rytm serca, wyzwala impuls elektryczny albo „prowadzi” osobę udzielającą pomocy przez serię uciśnięć klatki piersiowej i oddechy ratownicze.
Jak informuje magistrat, do końca 2020 r. nad siecią defibrylatorów „Stargard w rytmie Twojego serca” czuwała Fundacja „Z nami bezpieczniej”. Od tego roku są w zarządzie miasta.
Publiczna Sieć Defibrylatorów Zewnętrznych w Stargardzie:
– Szkoła Podstawowa nr 1, ul. H. Sienkiewicza 8,
– Szkoła Podstawowa nr 2, os. Zachód A5,
– Szkoła Podstawowa nr 3, ul. B. Limanowskiego 7,
– Szkoła Podstawowa nr 4, ul. Wielkopolska 30,
– Szkoła Podstawowa nr 7, pl. Majdanek 7,
– Szkoła Podstawowa nr 10, ul. Szkolna 2,
– Państwowa Szkoła Muzyczna, ul. Kazimierza Wielkiego 13,
– Cmentarz Komunalny (Giżynek), ul. Spokojna 49,
– Cmentarz Komunalny (Stary), ul. T. Kościuszki 80,
– Budynek węzła PEC, os. Zachód A19,
– Zintegrowane Centrum Przesiadkowe, ul. Towarowa.
Defibrylatory wewnętrzne:
– Stargardzkie Centrum Kultury, ul. J. Piłsudskiego 105,
– Stadion Miejski OSiR, ul. Sportowa 1,
– Straż Miejska, ul. Pierwszej Brygady 35,
– Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Portowa 3,
– Urząd Miejski, ul. S. Czarnieckiego 17.
Jak pokazują dane Europejskiej Rady Resuscytacji, nagłe zatrzymanie krążenia jest najczęstszą przyczyną zgonów w Europie. Prawdopodobnie wielu z nich można byłoby uniknąć, udzielając w porę pierwszej pomocy – jeszcze przed przyjazdem pogotowia.
(r)
fot. MPGK/archiwum
Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!