Krótka interwencja – forma terapii uzależnień skazanych 

0

Pomimo że Zakład Karny w Stargardzie nie posiada oddziału terapeutycznego, to funkcjonariusze – z zachowaniem reżimu sanitarnego – prowadzą wiele form terapii dla więźniów uzależnionych od substancji odurzających.

Problem uzależnienia dotyka wielu skazanych i często stanowi istotny czynnik ryzyka powrotu do przestępstwa. Dlatego niezwykle potrzebna jest praca mająca na celu wzbudzenie u więźniów wewnętrznej motywacji do podjęcia terapii uzależnienia od alkoholu lub środków odurzających, także poza murami więzienia.

Mając na uwadze aktualną sytuację epidemiczną w Polsce i wynikające z niej ograniczenia, do czasu wznowienia terapii uzależnień prowadzonej w oddziałach  terapeutycznych, ZK Stargard obejmuje tzw. krótką interwencją osadzonych, którzy nie zdążyli odbyć zaplanowanej terapii lub ich zbliżający się koniec kary nie pozwala na jej zrealizowanie.

Są to oddziaływania prowadzone przez psychologów w jednostce, mające na celu przede wszystkim uświadomienie skazanym problemu uzależnienia i zwiększenie wglądu w jego mechanizmy. Podczas spotkań ukazywane są również negatywne konsekwencje wynikające z długotrwałego zażywania środków odurzających i nadużywania alkoholu w wymiarze zdrowotnym, prawnym, a także rodzinnym i społecznym.

Więźniowie mają też możliwość udziału w programach edukacyjno- profilaktycznych pn. „Dopal sobie wartości”, „Nie piję, nie biorę”. Programy te prowadzone są przez psychologów i wychowawców. Głównym zamierzeniem programów jest m.in. weryfikacja mitów dotyczących picia i alkoholików, funkcjonujących w społeczeństwie, które często utrudniają przyznanie się do tego, że jest się osobą uzależnioną i przeszkadzają w podjęciu decyzji o leczeniu. Uczestnicy w trakcie trwania programów mogą dokonać autoanalizy, utożsamić się z problemem alkoholowym oraz uzyskać wskazówki, jak żyć w trzeźwości. Przekazywane są też informacje, gdzie można uzyskać pomoc i na czym ona polega.

W ramach wspierania życia w trzeźwości osadzeni spotykają się również na mitingach Anonimowych Alkoholików, Anonimowych Narkomanów.

(r), fot. grafika – źródło: ZK Stargard

Poprzedni artykułOni wygrali. I Ty spróbuj!
Następny artykułAkweny pod kontrolą dzielnicowych. Uwaga na topniejący lód


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj