Wody Polskie: Nie ma zagrożenia powodziowego w regionie

0

Wprawdzie w dwóch miejscowościach Pomorza Zachodniego hydrowskazy pokazują przekroczenie stanu alarmowego, ale nie ma groźby powodzi zatorowej, roztopowej ani opadowej – zapewniają Wody Polskie w Szczecinie.

Wczoraj (18.02.) odbyła się konferencja prasowa Wód Polskich, w której uczestniczył dyrektor Marek Duklanowski oraz kierownik i koordynator polsko-niemieckiej akcji lodołamania Stefan Iwicki.

Ich zdaniem, po to prowadzona jest akcja lodołamania, aby zniwelować wszelkie zagrożenia wynikające z odwilży i obecnej sytuacji hydrologicznej. Akcja lodołamania trwa od wtorku i wiele wskazuje na to, że trwać będzie do niedzieli lub poniedziałku. Jest to uzależnione od warunków atmosferycznych.

Przedstawiciele Wód Polskich mówili, że ostatnie dni to intensywna praca trzynastu jednostek. Lodołamanie prowadzone jest na Odrze Zachodniej. Odrze Granicznej, Regalicy oraz Jeziorze Dąbie. Udało się zapewnić swobodny przepływ krze, co widać, patrząc np. na Regalicę na wysokości Obiektu Hydrotechnicznego w Podjuchach.

– Chciałbym uspokoić, że fakt przekroczenia stanów alarmowych w miejscowościach Bielinek i Gozdowice nie przekłada się na nic innego, jak czerwone znaczniki na hydrowskazach. W tych miejscach prowadzona jest intensywna akcja lodołamania, może dochodzić tylko do podtopień użytków rolnych. Drogi dojazdowe czy mienie mieszkańców są bezpieczne, co więcej, akcja lodołamania powoduje, że spodziewamy się w najbliższych dniach ustabilizowania się poziomu wody na całym Szczecińskim Węźle Wodnym – zapewniał dyrektor Wód Polskich w Szczecinie Marek Duklanowski.

Kierownik akcji Stefan Iwicki informował: – Rozpoczęliśmy pracę na trzech rejonach operacyjnych: Jezioro Dąbie (4 lodołamacze), Gryfino-Szczecin Regalica (2 lodołamacze) i czołówka lodołamaczy pracująca w rejonie Krajnika Dolnego. Lód, który zalegał w Ognicy, przemieszczał się. Mogły się tworzyć spiętrzenia, które były natychmiast łamane. Stopniowo posuwamy się w górę rzeki, w rejony Odry Granicznej. Spodziewamy się opadnięcia poziomu wody w Bielinku i Gozdowicach w miarę postępowania akcji lodołamania. Możliwe są wahania stanu wody, wynika to z przemieszczania się pokrywy lodowej oraz roztopów. Nie będzie to wpływało na bezpieczeństwo mieszkańców.

Polsko-niemiecka akcja lodołamania trwa od wtorku. To pierwsze łamanie lodu na Odrze od marca 2018 roku.

(r), fot. – źródło: Wody Polskie

Poprzedni artykułAudiobook dla Stargardu. Można zgłaszać propozycje
Następny artykułMinister zdrowia: Przyłbice – nie, chusty – nie, maseczki – tak


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj