Słoneczna energia dla zachodniopomorskich gmin

0

Ponad 200 tys. zł trafi do Ińska, Chociwla, Suchania i Starego Czarnowa. Dzięki unijnemu dofinansowaniu na terenie tych gmin zamontowane zostaną instalacje fotowoltaiczne.

Umowy z beneficjentami w tej sprawie podpisał 18 lutego br. wicemarszałek województwa Olgierd Kustosz.

– Pomorze Zachodnie jest wskazywane w Polsce jako lider w ochronie środowiska. Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachach domów, bloków, szpitali, instytucji publicznych coraz częściej wpisują się w krajobraz zachodniopomorski, przynosząc korzyści dla środowiska, ale i spore oszczędności. Samorząd województwa od lat wspiera działania związane z OZE, przeznaczając na ten cel m.in. środki z RPO. Tym razem do beneficjantów trafią środki z PO Ryby 2014-2020 – mówił wicemarszałek.

W Linówku (gm. Ińsko) na dachu świetlicy wiejskiej zamontowanych zostanie 31 paneli fotowoltaicznych, każdy o mocy 320 Wp.

Panele pojawią się także na dachu świetlicy w Karkowie (gm. Chociwel). Wszystkie urządzenia oraz ogrzewanie funkcjonujące w tym budynku są zasilane energią elektryczną. Panele to odpowiedź na potrzebę ograniczenia rosnących kosztów utrzymania obiektu. Łączna moc instalacji fotowoltaicznej wyniesie 18 kWp.

Na terenie gm. Stare Czarnowo panele zamontowane będą w Żelisławcu – na dachu budynku, w którym znajduje się świetlica wiejska i remiza Ochotniczej Straży Pożarnej. Planuje się tam montaż 50 szt. modułów fotowoltaicznych o mocy każdego nie mniejszej niż 330 Wp.

– Dzięki tym zmianom unikniemy ogrzewania obiektu kominkiem i drewnem. Co więcej, przestanie dochodzić do sporych ubytków ciepła, co szczególnie jest niekomfortowe dla pomieszczeń strażaków-ochotników – mówiła Marzena Grzywińska, wójt gminy Stare Czarnowo.

Zielona energia wykorzystywana będzie również w Urzędzie Miejskim w Suchaniu. Obecnie roczne zużycie prądu w tym obiekcie wynosi ok. 26 tys. kWh. Montaż instalacji wykorzystującej energię słoneczną pozwoli na wyprodukowanie ok. 18 tys. kWh, co w znaczący sposób wpłynie na obniżenie kosztów opłat.

Suma całkowitej wartości 4 projektów to ok. 315 tys. zł, a łączne dofinansowanie z PO Ryby 2014-2020 wynosi ponad 200 tys. zł.

(r), fot. – źródło: Biuro Prasowe UM WZ

Poprzedni artykułBędzie „Kobieco i abstrakcyjnie”
Następny artykułTak będzie w SCN


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj