Tak będzie w SCN

0

Dobiegają końca prace budowlane w Stargardzkim Centrum Nauki. We wnętrzach odtworzonej kamienicy, na czterech kondygnacjach, będzie 55 interaktywnych eksponatów – matematycznych, fizycznych i technicznych.

Każde piętro nawiązywać będzie do historii Stargardu. Odwiedzający poznają średniowiecznych kupców, mieszczan i wojowników. To wszystko w otoczeniu elementów gotyckiej architektury. Dzięki połączeniu historii i nauk ścisłych zwiedzanie kolejnych stanowisk będzie wyjątkową przygodą – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Oprócz wystawy stałej, w SCN będą również zajęcia warsztatowe i prezentacje popularnonaukowe – wszystko na powierzchni ok. 1000 mkw. Ekspozycja zostanie podzielona na cztery części:

– Kupcyzwiedzający pozna źródło potęgi dawnego Stargardu, czyli handel zbożem. Jako kupiec będzie musiał być sprawny rachunkowo, by przeliczyć waluty. Nauczy się także czytać mapy i wytyczać szlaki transportowe po Pomorzu, na tereny Niemiec i do Skandynawii.

– Życie miasta – w tym dziale zaznajomimy się m.in. z tajnikami inżynierii dawnych i obecnych czasów.

– Do broni, na mury! – tutaj zwiedzający sprawdzi się w grach logicznych i strategicznych, a przy okazji pozna zasady fizyki.

– Innowatorzyto część poświęcona współczesnemu Stargardowi. Czekają m.in. roboty, a w grze symulacyjnej będzie można zaplanować logistykę transportu towarów na cały świat.

Stargardzkie Centrum Nauki powstaje w rozebranej, a następnie odtworzonej kamienicy przy ul. Bolesława Chrobrego 21. Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pierwsi zwiedzający wejdą tam już w połowie 2021 r. Wartość całej inwestycji to prawie 8 mln zł. Na ten cel pozyskano 4 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej.

(r) – za: UM w Stargardzie

wizualizacje: Domino Grupa Architektoniczna Wojciech Dunaj

Poprzedni artykułSłoneczna energia dla zachodniopomorskich gmin
Następny artykułZUS. Uwaga na oszustów i adres: [email protected]


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj