Stargardzka Ofensywa Kulturalna. Michał Wiraszko – założyciel zespołu Muchy

0

Przypomnijmy: Stargardzka Ofensywa Kulturalna (SOK) to cykl rozmów z artystami z różnych dziedzin, głównie kultury i sztuki. Jej gośćmi są osoby pochodzące ze Stargardu, które osiągają sukcesy zawodowe w Polsce i za granicą. SOK chce przybliżyć ich sylwetki i opowiedzieć historię ich kariery.

Pomysłodawcą projektu jest Stowarzyszenie Artystyczne B-moll.

Wywiady są nagrywane we wnętrzach Miejskiego Browaru Stargard, a następnie emitowane na kanale Youtube.

Pierwszym gościem Ofensywy był muzyk Tomasz Lewandowski, patrz: https://stargardzka.pl/2021/01/28/rusza-stargardzka-ofensywa-kulturalna-na-poczatek-tomasz-lewandowski-z-zespolu-organek/ i

Kolejnym rozmówcą Sylwii Wieleby (SA B-moll) jest także muzyk – Michał Wiraszko. Założyciel i frontmen poznańskiego zespołu Muchy, wokalista, gitarzysta, autor tekstów, dziennikarz radiowy, dyrektor artystyczny festiwalu w Jarocinie, reżyser.

Muchy wracają do gry

– Spędziłem tu 19 lat mojego życia i już wtedy bardzo dużo się wydarzyło – podkreśla na wstępie gość SOK. – Teraz skupiam się głównie na tekstach, skoro nie  możemy grać, nie możemy pojechać w trasę, nie możemy promować płyt.

Muchy to 16 lat jego życia. Jak mówi, zespół miał wzloty i upadki, przewinęło się przez niego wiele osób, m.in. Krzysztof Zalewski. Teraz grupa wraca do gry z nową płytą. Ale Muchy nie chcą jej wydawać w czasie pandemii.

– To 5. płyta studyjna i ona jest być, albo nie być tego zespołu. Wiele zmieniło się, inna jest scena muzyczna. Ciekaw jestem, czy jest miejsce na taką płytę – mówi Michał Wiraszko.

Produkcją płyty zajął się Piotr Waglewski, czyli Emade. Wspólnie zdecydowali, by zmienić brzmienie zespołu, że warto je odświeżyć.

Wskrzesił festiwal w Jarocinie

Nie brakuje wspomnień. Trasy koncertowej z zespołem Hey, gdy grupa ta świętowała swoje 15-lecia. Współpracy z Haliną Frąckowiak – spotkanie i zaśpiewanie z nią. I jeszcze (dawnej) radiowej Trójki, z którą Muchy bardzo się zżyły.

– Jesteśmy chyba ostatnim pokoleniem trójkowym – mówi Michał Wiraszko.

Nie pisze piosenek od ręki. Jego teksty śpiewają m.in. Snowman, Rosalie, Monika Borzym, Ewa Farna, Skubas, Lady Pank.

Przez 4 lata był dyrektorem artystycznym festiwalu w Jarocinie. Z pomocą doświadczonych ludzi wskrzesił go po 11 latach przerwy.

– To festiwal z największą historią. Już cztery pokolenia przypisują sobie prawo do identyfikacji z tym festiwalem – podkreśla gość.

Jedenastolatek na Defekcie Muzgó

Michał Wiraszko to fan futbolu – Błękitnych i Lecha, dwóch kolejowych klubów. Gdy był dzieckiem, na mecze stargardzkiej drużyny prowadził go jego dziadzio Tadzio.

Pierwsze kroki w stronę muzyki stawiał tutaj. Od dziecka ciągnęło go w tę stronę. Gdy miał 11 lat, był na koncercie IRA w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1. Był też na Defekcie Muzgó w Klubie Garnizonowym. Później aktywnie uczestniczył w stargardzkim życiu muzycznym, m.in. w klubie Gent.

Jakie teraz ma relacje ze Stargardem?

– Mam nadzieję wrócić tu po ukazaniu się płyty. Obecnie przyjeżdżam głównie do rodziców, więc na smakowanie miasta mam mało czasu. Trochę Stargardu pokazałem synkowi Jankowi.  Mnóstwo emocji tu zostawiłem – mówi Michał Wiraszko.

Premiera całego wywiadu już w ten czwartek (25.02.) o godz. 14. Link do transmisji: https://youtu.be/trARaDHZDZU

Twórcami Stargardzkiej Ofensywy Kulturalnej są B-moll i MDK. Partnerem – Miejski Browar Stargard. Sponsorami: Kawiarnia Na Okrągło, Tomi Tomasz Chojankowski. Patronem medialnym – stargardzka.pl

Zadanie publiczne pn. Stargardzka Ofensywa Kulturalna jest finansowane ze środków otrzymanych od Gminy Miasta Stargard.

Bożena Kuszela

fot. Roman Budzowski

Poprzedni artykułStop zbieraczom poroża, których zachowanie zakrawa na okrucieństwo
Następny artykułKonkurencja czy dobro dzieci? Emocje wokół powstania Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w ZSS


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj