Nagrody dla twórców kultury – nominacje

0

Znamy kandydatów do nagrody dla artystów, kreatorów i ambasadorów kultury. Pandemia koronawirusa sprawiła, że 2020 r. był dla nich szczególnie trudny,  mimo to zrealizowali wiele projektów. Nazwiska wyróżnionych przez prezydenta Rafała Zająca poznamy jeszcze w marcu na uroczystej gali.

Poniżej nazwiska nominowanych we wszystkich kategoriach:

MŁODY ARTYSTA

Eryka Wieleba – wokalistka, gra na flecie poprzecznym, fortepianie i ukulele. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie fletu. Aktywnie uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych w Stargardzie. Brała udział w licznych warsztatach wokalnych.

Kornelia Sadowska – śpiewa w zespole Rupaki w Młodzieżowym Domu Kultury. Uczy się gry na pianinie i bierze udział w stargardzkich imprezach kulturalnych. W 2020 r. zajęła m.in. I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki „Dolnośląska Nuta” w Bielawie i I miejsce na Festiwalu Piosenki i Tańca w Malborku.

Ludwik Kozłowski – uczy się gry na fagocie w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. Bierze udział w wydarzeniach kulturalnych zarówno w Stargardzie, jak i w innych miastach. Angażuje się także w życie szkoły. W 2020 r. wystąpił w szczecińskiej Filharmonii im. M. Karłowicza podczas „Preludium Talentów”.

ARTYSTA/TWÓRCA

Krzysztof Kuśmierek – saksofonista i kompozytor. Związany z zespołami Unleashed Cooperation, Anomalia, Przed Wschodem Słońca i Panoptikum. Występuje również z Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej. W Stargardzie współorganizował warsztaty „Jesienny Jazz”. W ubiegłym roku licznie koncertował – głównie online.

Krzysztof Wyszyński – wokalista występujący zarówno w Polsce, jak i za granicą, m.in. w Niemczech, Danii, Irlandii i USA. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta. Śpiewa solo, w chórze, z zespołem instrumentalnym w filharmoniach, teatrach muzycznych, szkołach i na uczelniach.

Scena Art Cafe – zespół tworzą: Celina Sadowska-Gładysz, Katarzyna Sobierajska-Viol, Piotr Dolata, Krzysztof Gładysz, Krzysztof Kopacki, Maciej Szeliga i Piotr Świrepo. Działają od 2010 r. Członków Sceny Art Cafe połączyła miłość do poezji, muzyki, kabaretu i piosenki. W ubiegłym roku wzięli udział w wydarzeniach online – „Narodowym Śpiewaniu” i „Koncercie Świątecznym”.

Jonatan E. Jurkowski – zajmuje się sztuką czerpania papieru, tkaniną i dzianiną artystyczną, fotografią oraz farbowaniem naturalnym. Uczestnik wielu konkursów krajowych i zagranicznych oraz stypendysta Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu za osiągnięcia w dziedzinie sztuk wizualnych. W 2020 r. otrzymał wyróżnienie honorowe jury na XI Międzynarodowym Biennale w Pekinie.

Ewa Krysian – od 37 lat nauczycielka w Młodzieżowym Domu Kultury. Pracuje z dziećmi i młodzieżą, ale również sama tworzy piosenki i spektakle teatralne. Jej wychowankowie odnoszą sukcesy zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jest pomysłodawczynią Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki „Dozwolone do lat 19”. Zasiada w jury ogólnopolskich konkursów recytatorskich, sztuk teatralnych i festiwali piosenki.

KREATOR KULTURY

Ludmiła Sabadini i Beata Ewa Korzeniowska – Ludmiła Sabadini to malarka, edukatorka plastyczna i prezes Stargardzkiego Stowarzyszenia Miłośników Sztuk Plastycznych „Brama”. Artystka jest organizatorką i uczestniczką wielu wydarzeń kulturalnych i wystaw plastycznych w kraju i za granicą – w Niemczech, Austrii, Francji, Norwegii i Szwajcarii. Beata Ewa Korzeniowska to sopranistka, nauczycielka emisji głosu, rehabilitantka głosu i trenerka wokalna. W swoim repertuarze ma m.in. utwory operowe, operetkowe i musicalowe. Koncertuje z artystami z Opery na Zamku w Szczecinie. Współtworzy wernisaże SSMSP „Brama”.

Stowarzyszenie Artystyczne B-MOLL – jego członkami są wychowankowie Mariana Bęćkowskiego. W Stargardzie promują i propagują twórczość artystyczną – zwłaszcza w dziedzinie muzyki. W 2020 r. zorganizowali kilka wydarzeń kulturalnych, m.in. koncert „Jazz na Starówce” – Wspomnienie Grzegorza Grzyba i Zaduszkowe Jam Session (koncert online).

Stowarzyszenie Omne Verbum – skupia się na działaniach propagujących czytelnictwo, a także na akcjach o charakterze kulturalnym, edukacyjnym i opiniotwóczym. Jego członkowie są twórcami nowego formatu „W tyglu opinii”, czyli szerokich dyskusji literackich. Stowarzyszenie prowadzi zbiórkę książek do punktów bookcrossingowych.

Mateusz Szeremeta – archeolog i adiunkt muzealny, muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista oraz autor tekstów. Kierownik badań archeologicznych, współtwórca wystaw w Muzeum Archeologiczno-Historycznym i koordynator publikacji z cyklu „Archeologia Stargardu”. Założyciel i członek grup muzycznych – m.in. Imperator, Zakład, Redlight, T.I.Z., MySzy i Dice. W 2020 r. wydał autorski album w ramach solowego projektu Greyman.

AMBASADOR KULTURY

Kamila Siwińska – reżyserka i fotografka. Laureatka i uczestniczka studenckich festiwali międzynarodowych w Serbii, Rosji, na Węgrzech i w Polsce. W 2020 r. wystawiała swoje projekty w teatrach zarówno w kraju, jak i za granicą. Prowadziła również warsztaty dla dzieci i młodzieży.

Jakub Flas KUBAŃCZYK – raper, zdobywca dwóch złotych i jednej platynowej płyty za sprzedaż singli. Przez dwa lata aktywności muzycznej w sieci wygenerował 160 000 000 wyświetleń teledysków w serwisie YouTube. Jego profil na Instagramie śledzi 700 000 osób. W 2020 r. nagrał w naszym mieście klip do utworu „Stargard”.

Michał Wiraszko – autor tekstów m.in. dla Krzysztofa Zalewskiego, Grzegorza Markowskiego, Ewy Farnej i Lady Pank. Dyrektor artystyczny i promotor Festiwalu Spring Break, dziennikarz radiowy, reżyser, wokalista i gitarzysta. Założyciel i frontman zespołu Muchy. W 2020 r. jego projekt muzyczny Provinz Posen otrzymał nominację do Fryderyka.

WYDARZENIE KULTURALNE ROKU

X Jubileuszowy Koncert Kolęd Wschodniosłowiańskich – wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie Chrześcijańska Godność. Koncert odbył się 2.02.2020 r. w cerkwi prawosławnej w Stargardzie. Wystąpiły lokalne chóry ze Stargardu i Pyrzyc, a także grupy z Torunia i Ukrainy. Dodatkowo podczas wydarzenia przeprowadzono zbiórkę pieniędzy na leczenie 5-letniego Gabrysia, który walczy z nowotworem.

NAGRODA OKOLICZNOŚCIOWA

Zdzisław Rakowski – wieloletni nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Stargardzie. Jego uczniowie odnoszą znaczące sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej, a także kontynuują karierę muzyczną. Wyróżniony odznaką honorową „Zasłużony dla kultury polskiej” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współtwórca kulturalnego życia Stargardu, a także członek jury w konkursach muzycznych.

(r) – za: UM w Stargardzie

fot. Paweł Daszkiewicz

Poprzedni artykułProgram 500+. Nowe terminy
Następny artykułSzyszkobranie w Krzywym Lesie


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj