ZUS przygotowuje wypłaty 13. i 14. emerytury

0

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty nie tylko trzynastej, ale również czternastej emerytury. Kolejne w 2021 r. dodatkowe roczne świadczenie dla emerytów i rencistów zostanie wypłacone z urzędu, czyli nie trzeba będzie składać żadnego wniosku.

Tzw. czternastka wyniesie 1250,88 zł brutto.

Będzie ona przysługiwać osobom, które na 31 października br. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych, wymienionych w ustawie (m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego) i na ten dzień nie będą miały zawieszonej wypłaty (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków).Trafi ona do klientów wraz z wypłatami listopadowych świadczeń.

– Pełną kwotę dostaną osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład, jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 złotych – informuje Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego.

Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, to znaczy, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku w tej sprawie. Czternasta emerytura będzie podlegać opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach – niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, czternastka nie będzie podlegała potrąceniu i egzekucji.

Czternasta emerytura zostanie wypłacona ok. 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości otrzyma ją 7,9 mln uprawnionych osób.

Oczywiście już w kwietniu świadczeniobiorcy dostaną trzynastą emeryturę w kwocie 1250,88 zł brutto. Przysługuje ona w pełnej kwocie, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia podstawowego.

(r)

Poprzedni artykułZbieramy nakrętki dla Jasia
Następny artykułPanattoni Park Stargard w PPNT


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj