Urząd Marszałkowski wspiera samorządowe programy in vitro

0

Ćwierć mln zł zaplanowały w 2021 roku władze samorządu województwa na wsparcie lokalnych programów in vitro na Pomorzu Zachodnim. Pomoc na leczenie niepłodności metodą pozaustrojową Urząd Marszałkowski przekazuje czwarty rok z rzędu. Jak dotąd po dofinansowanie sięgnęły 4 samorządy. W tym roku jako pierwsze uczyniły to Szczecin i Nowogard.

Szczecinek, Kołobrzeg, Szczecin i Nowogard – to do tych czterech samorządów trafiło od 2018 roku ponad pół mln zł. Dwa ostatnie po pomoc na in vitro sięgnęły także w bieżącym roku. Otrzymają wsparcie w wysokości ponad 170 tys. zł.

– Wspieramy wszelkie wysiłki rodziców, którym do pełni szczęścia brakuje posiadania potomstwa. In vitro jest jedną z dostępnych metod, dlatego od lat ułatwiamy samorządom dofinansowywać realizację zabiegów tego typu. Lista gmin i miast, które korzystają z naszej pomocy, co roku powiększa się – zaznacza marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Szczecin po wsparcie sięgnął trzeci raz. W 2021 roku otrzyma 140 tys. zł przy całkowitym koszcie oszacowanym na 280 tys. zł.

Zabiegi in vitro realizowane są dzięki przyjętemu programowi dofinansowania do leczenia niepłodności metodą pozaustrojową przyjętą w latach 2019-2021. Pary mogą ubiegać się o dofinansowanie 2 zabiegów w kwocie do 5 tys. zł każdy, przy przeprowadzeniu w całości przynajmniej 1 procedury. W poprzednich dwóch latach udział w programie wzięło ponad 150 par – liczba ciąż to 76. W 2019 roku Gmina Miasto Szczecin na wdrożenie in vitro otrzymała z Urzędu Marszałkowskiego 145 tys. zł, a w 2020 roku 140 tys. zł.

Nowogard skorzysta z marszałkowskiej pomocy po raz drugi. Podobnie jak w roku ubiegłym, także w 2021 roku otrzyma 33 tys. zł. Było to możliwe, bowiem nowogardzcy radni przyjęli w ubiegłym roku program in vitro dla mieszkańców gminy na lata 2020-2022. Jego budżet to 200 tys. zł. W tym okresie wsparciem planuje się objąć 20 par. Pary mogą się starać o dofinansowanie do 10 tys. zł na jedną procedurę przy założeniu pokrycia 50 proc. poniesionych kosztów. W 2020 roku po pomoc sięgnęła 1 para.

Tegoroczny program pomocy jest wciąż otwarty. Samorządy mogą  składać wnioski do 30 czerwca. Otrzymanie wsparcia jest możliwe po wystąpieniu przez gminy z pisemnym wnioskiem. Maksymalna kwota dofinansowania z budżetu województwa zachodniopomorskiego może wynieść 50 proc. wartości programu polityki zdrowotnej w zakresie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego w danym roku. Pomoc finansowa może być udzielona dla jst, które posiadają opracowany program polityki zdrowotnej w zakresie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego, pozytywnie zaopiniowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz dokonały wyboru realizatora programu.

Warto wspomnieć, że we wcześniejszych edycjach programu ze wsparcia skorzystało Miasto Szczecinek, które otrzymało w latach 2018 i 2019 w sumie 87,9 tys. zł oraz Miasto Kołobrzeg, które w 2020 roku otrzymało 50 tys. zł. W Szczecinku z pomocy skorzystało 8 par, urodziło się 4 dzieci. W Kołobrzegu zaś do programu zakwalifikowano 4 pary. In vitro planowane jest również do uruchomienia w Gminie Miasto Koszalin, które 30 listopada ub.r. zatwierdziło program dofinansowania leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego w latach 2021-2023 z budżetem 300 tys. zł i adresowany do 60 par.

(r) – źródło: Biuro Prasowe UM WZ

Poprzedni artykułKoci świat Hani. Pomóżmy dziecku z wadą genetyczną
Następny artykułGmach Sądu Rejonowego przy Okrzei – gotowy. Trwa wyposażanie wnętrz


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj