Pomagamy gastronomii. Kolejny krok – znaczne obniżenie opłat za tzw. ogródki

0

W ubiegłym roku, mimo trwającej pandemii, rząd zdecydował, że wiosną i latem mogliśmy zjeść posiłek na miejscu – w swojej ulubionej restauracji. Jeśli tym razem też tak będzie, to prezydent Rafał Zając chce ułatwić działalność stargardzkiej gastronomii. 30 marca na sesji zaproponuje Radzie Miejskiej znaczne obniżenie opłat za tzw. ogródki przy lokalach.

Chodzi o to, żeby właściciele restauracji mogli zapłacić aż 14 razy mniej niż dotychczas. ​

– Cały czas staramy się wspierać działalność stargardzkiej gastronomii. Zmniejszenie opłaty za zajęcie pasa drogowego to z jednej strony ulga w budżetach tych firm, a z drugiej możliwość legalnego rozszerzenia powierzchni lokali. Dzięki temu obsłużą większą liczbę gości i więcej zarobią. To szczególnie ważne w obliczu wciąż przedłużanego ograniczenia działalności – mówi prezydent Rafał Zając.

Zmniejszenie należności sprawi, że przedsiębiorcy zapłacą za ustawienie ogródka symboliczne kwoty. Różnica może być ogromna – w zależności od wielkości takiego miejsca. Np. zamiast 2800 zł – należność wyniesie niewiele ponad 200 zł, zamiast 500 zł – jedynie 38 zł, a zamiast 210 zł – tylko 15 zł.

Propozycja prezydenta to kolejna forma pomocy lokalnym przedsiębiorcom w czasie pandemii koronawirusa. W lutym podjęto decyzję o zwolnieniu z opłaty za tzw. koncesję na sprzedaż alkoholu dla gastronomików, a także właścicieli pubów i dyskotek. Przedsiębiorcy, którzy już za to zapłacili, dostaną zwrot pieniędzy. Będzie to możliwe po publikacji uchwały Rady Miejskiej przez wojewodę zachodniopomorskiego. O szczegółach piszemy tutaj.

Już prawie rok działa platforma www.kupujlokalnie.stargard.pl. To baza adresów i ofert stargardzkich firm. Dołączyły do niej także te sklepy i punkty usługowe, które do tej pory nie były widoczne w internecie. Sukcesem zakończył się również konkurs „Stargard kupuje lokalnie”. 350 zwycięzców wygrało vouchery o łącznej wartości 87 500 zł. Te pieniądze trafiły do przedsiębiorców ze strony www.kupujlokalnie.stargard.pl, zwiększając tym samym obrót w stargardzkich firmach z różnych branż.

Od początku pandemii koronawirusa przedsiębiorcy korzystają w naszym mieście z odroczenia płatności podatku od nieruchomości i ewentualnych zaległości bez ponoszenia dodatkowych kosztów, w tym odsetek i tzw. opłaty prolongacyjnej. W indywidualnych przypadkach jest też możliwość umorzenia tego podatku. Kilkudziesięciu przedsiębiorców otrzymało także tzw. pożyczki płynnościowe na korzystnych warunkach. Było to możliwe dzięki przekazaniu z budżetu miasta do Stargardzkiej Agencji Rozwoju Lokalnego 1 mln zł.

(r) – za: UM w Stargardzie

fot. UM w Stargardzie/archiwum​ 

Poprzedni artykułOd 20 marca w całej Polsce rozszerzone obostrzenia
Następny artykułKsiążnica Stargardzka zamknięta


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj