Żołnierze ze Stargardu i Szczecina wrócili z misji w Libanie. Są już w domu  

0

Ponad 90 żołnierzy 12. Brygady Zmechanizowanej i ponad 30 żołnierzy innych jednostek wojskowych powróciło wczoraj z misji w Libanie. Przez pół roku ponad 200 żołnierzy (głównie 3. batalionu piechoty zmotoryzowanej ze Stargardu) tworzyło II zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL w Libanie.

Patrolowali pogranicze między Libanem a Izraelem, kontrolowali przestrzeganie pokoju, a także udzielali pomocy humanitarnej ludności cywilnej. Swoją II zmianę już zakończyli i powrócili do ojczyzny.

Przed bramami koszar zarówno w Szczecinie, jak i w Stargardzie żołnierzy wyczekiwały stęsknione rodziny, przyjaciele i znajomi. Po ponad półrocznej rozłące wreszcie mogli na żywo spotkać się, porozmawiać, przytulić. Na wielu z nich czekały również dzieci, te większe i mniejsze w wózkach.

Teraz żołnierze będą wykorzystywać prawie miesiąc urlopu, aby wreszcie wśród najbliższych odpocząć po dobrze wykonanym zadaniu na misji.

Po 10 latach nieobecności Wojsko Polskie powróciło w 2019 roku do udziału w misji w Libanie w ramach mandatu ONZ jako Tymczasowe Siły ONZ w Libanie (ang. United Nations Interim Force in Lebanon – UNIFIL). Głównym celem udziału polskich żołnierzy jest zaangażowanie Polski w budowanie pokoju i bezpieczeństwa w tym niestabilnym regionie.

Zadanie sformowania półrocznych kontyngentów (ponad 200 żołnierzy każdy) I oraz II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL otrzymała 12. Brygada Zmechanizowana na bazie 3. batalionu piechoty zmotoryzowanej ze Stargardu.

Trzon III zmiany PKW UNIFIL, obecnie przebywającej w Libanie, stanowią również żołnierze 12. Brygady Zmechanizowanej (głównie 2. batalionu piechoty zmotoryzowanej ze Stargardu), jednak w składzie tej zmiany są również specjaliści z innych jednostek wojskowych (np. logistycy, łącznościowcy, medycy, żandarmi), jak i żołnierze węgierscy.

tekst – kpt. Błażej Łukaszewski

fot.: kpt. Błażej Łukaszewski, st. szer. Piotr Pytel

Poprzedni artykułPrzedsiębiorcy apelują do premiera: Kody PKD nie mogą być wyznacznikiem pomocy dla biznesu
Następny artykułUrządzili się po swojemu. Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy dla dzieci z autyzmem już w nowej siedzibie


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj