Urządzili się po swojemu. Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy dla dzieci z autyzmem już w nowej siedzibie

0

Przestronne sale ćwiczeń i terapii, strefy relaksu oraz miejsca do pracy i nauki. W takich warunkach, jakie ma nowa siedziba Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Stargardzie, można swobodnie realizować program zajęć z dziećmi dotkniętymi autyzmem, porażeniem mózgowym, niepełnosprawnością ruchową lub innymi schorzeniami, które wymagają codziennej, profesjonalnej terapii.

OREW prowadzony jest przez stargardzki Oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu. Jeszcze niedawno Ośrodek „gnieździł się” w dwóch siedzibach przy Żeglarskiej 3 (o powierzchni ok. 100 mkw.) oraz Kochanowskiego 27 (niespełna 200 mkw.). Teraz rodzice, dzieci oraz pracownicy chwalą sobie, że placówka działa wreszcie w jednym miejscu – co ma duże znaczenie w codziennym funkcjonowaniu.

Dzięki przeprowadzce na ul. Składową 2, w pomieszczeniach budynku, który do niedawna był zajmowany przez Zespół Szkół Budowlano-Technicznych, kadra i podopieczni Ośrodka mają teraz do dyspozycji blisko 1730 mkw. powierzchni na trzech kondygnacjach (parter i dwa piętra).

OREW przeniósł się tu już w styczniu, natomiast formalną działalność rozpoczął w pierwszych dniach marca. Przeprowadzkę poprzedziła adaptacja i przebudowa części pomieszczeń, dostosowanych do wymagań podopiecznych stargardzkiego Oddziału Towarzystwa Walki z Autyzmem.

A wszystko dlatego, że w ubiegłym roku miasto bezpłatnie udostępniło te pomieszczenia stargardzkiemu KTA dla dzieci i młodzieży o szczególnych potrzebach. Terapia jest tam dostosowana do indywidualnych możliwości podopiecznych Ośrodka. Dodatkowo młodzi ludzie mogą tam realizować obowiązek szkolny.

W planach jest też uruchomienie specjalnego przedszkola z treningiem umiejętności społecznych.

Ośrodek w nowym miejscu odwiedziły – ale nie w jednym czasie – władze powiatu i miasta, m.in. starosta Iwona Wiśniewska i prezydent Rafał Zając, oprowadzane przez gospodarzy: Dorotę Zielską, prezes stargardzkiego Oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu, i Milenę Szczurko, wiceprezes Oddziału.

Pod opieką OREW pozostaje obecnie 45 dzieci o różnym stopniu niepełnosprawności.  Zmagający się z autyzmem reagują negatywnie na zaburzenia rytmu dnia, ustalonego wcześniej i powtarzalnego. Tym bardziej więc przeprowadzka stanowiła w ich życiu rewolucję. W pomieszczeniach przy ul. Składowej wychowankowie OREW poczuli się jednak, niemal od razu, jak u siebie w domu – co stanowi najlepszą nagrodę dla osób zaangażowanych w przenosiny placówki.

oprac. bk – źródła: Starostwo w Stargardzie, UM w Stargardzie

fot.: Dagmara Ładniak / Starostwo w Stargardzie, OREW Oddział KTA w Stargardzie

Poprzedni artykułŻołnierze ze Stargardu i Szczecina wrócili z misji w Libanie. Są już w domu  
Następny artykułSOK. Maksymilian Ławrynowicz. Fotografuje kobiety, aby razem stworzyć coś pięknego


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj