Pomocna rozmowa ze specjalistą. Regionalny Punkt Doradczy zaprasza

0

W RPD bezpłatnych porad udzielają: pielęgniarka, architekt, regionalny operator informacji i psycholog. To pomoc skierowana do opiekunów osób niesamodzielnych. Specjaliści udzielają wsparcia telefonicznie, ale też w razie potrzeby przyjeżdżają do domu lub organizują szkolenia w specjalnie przygotowanym do tego mieszkaniu modelowym.

Punkt działa przy Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego. To jedno z zadań projektu Region Dobrego Wsparcia, którego celem jest zwiększenie dostępności do środowiskowych usług opiekuńczych.

– Chcemy zapewnić zachodniopomorskim rodzinom odpowiednią pomoc w opiece nad osobami zależnymi, przewlekle chorymi, z niepełnosprawnością, dlatego zachęcamy wszystkich do kontaktu telefonicznego z Regionalnym Punktem Doradczym. Wsparcie jest teraz szczególnie potrzebne ze względu na aktualną sytuację epidemiczną – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

W RPD bezpłatnych porad udziela licencjonowana pielęgniarka z przygotowaniem pedagogicznym, psycholog, operator informacji  i architekt. Oferują pomoc dla opiekunów osób niesamodzielnych. To często osoby zmagające się z chorobą Alzheimera, po udarze, wypadku czy wrodzoną niepełnosprawnością.

Usługi szyte na miarę poszczególnych rodzin

Kadra udziela bezpłatnych porad z zakresu opieki i pielęgnacji osoby niesamodzielnej, rehabilitacji usprawniającej, dietetyki czy wsparcia grup samopomocowych. Przygotowywane są też projekty architektoniczne dostosowania mieszkań do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Udzielana jest też pomoc w uzyskaniu informacji o systemie wsparcia. Do tej pory z pomocy – doradztwa i szkoleń skorzystało 138 osób .

– Chcemy  przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu poprzez oferowanie wysokiej jakości usług, szytych na miarę poszczególnych rodzin. I tak też jest w naszym punkcie, w którym pracuje zespół doświadczonych fachowców. Dzięki zaangażowaniu partnerów społecznych w projekcie możemy bezpośrednio docierać do osób, które potrzebują pomocy. Łączymy siły  – dodaje członek zarządu województwa Anna Bańkowska.

Konsultanci prowadzą dyżury telefoniczne, ale też w miarę potrzeb organizują spotkania np. w miejscu zamieszkania osoby zależnej. Istnieje też możliwość zorganizowania spotkania w mieszkaniu modelowym znajdującym się przy ulicy Starzyńskiego 3-4 w Szczecinie. Wnętrza lokum przystosowane są do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami – ruchową, dysfunkcją wzroku, zmagających się z demencją  o różnym podłożu czy cukrzycą. W mieszkaniu znajduje się też manekin geriatryczno-pielęgnacyjny, dzięki któremu uczestnicy mogą zdobyć praktyczne umiejętności w zakresie: higieny i pielęgnacji całego ciała podopiecznego, profilaktyki przeciwodleżynowej czy pomiaru  podstawowych parametrów życiowych.

Przydatne informacje

Poradnictwo psychologiczne (szczególnie w obszarze wypalenia pełnioną funkcją opiekuna i komunikacji z podopiecznym) odbywa się w pierwszy piątek każdego miesiąca w godzinach 13.00-15.30, po wcześniejszym zgłoszeniu pod nr tel. 91 42 53 648 lub mailowo: [email protected].

Poradnictwo pielęgniarskie odbywa się w pierwszą środę każdego miesiąca w godzinach 13.00-14.30, po wcześniejszym zgłoszeniu pod nr tel. 91 42 53 655 lub [email protected].

Specjalista ds. projektowania uniwersalnego dostępny jest pod nr tel. 91 42 53 619 lub email: [email protected]. W ramach porady może udzielić wskazówek, jak poprawić funkcjonalność przestrzeni, lub w razie potrzeby przygotować projekt architektoniczny związany z dostosowaniem mieszkania do potrzeb i bezpieczeństwa osoby z niepełnosprawnością.

– Regionalny Operator Informacji – ogólne informacje dot. doradztwa w zakresie rehabilitacji osób z niepełnosprawnością, w tym dot. systemu wsparcia. Poradę można uzyskać pod nr tel. 91 42 53 614 lub adresem: [email protected].

Po zakończeniu lockdownu ponownie dostępne będą szkolenia stacjonarne.

Najlepsze społeczne przedsięwzięcie w zwalczaniu nierówności i ubóstwa w UE

„Region Dobrego Wsparcia” to trzyletni projekt współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Za jego realizację odpowiada, oprócz ROPS (lider), Fundacja Nauka dla Środowiska, Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej i Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Każdy z partnerów ma inne zadanie do wykonania. ROPS – oprócz prowadzenia punktu doradczego i szkoleń – odpowiada w projekcie za dostarczenie środków ochrony osobistej dla instytucji takich jak: domy pomocy społecznej, schronisk, noclegowni, placówek opiekuńczo-wychowawcze itp. Działania partnerów skupiają się natomiast na tworzeniu mieszkań opieki wytchnieniowej oraz systemu sąsiedzkich usług opiekuńczych.

Pierwsza edycja projektu uznana została przez Komisję Europejską za najlepsze społeczne przedsięwzięcie w zwalczaniu nierówności i ubóstwa w UE.

(r) – źródło: Biuro Prasowe UM WZ

Poprzedni artykułWernisaż Ryszarda Balonia online
Następny artykułBłękitni Stargard. Punkt nad strefą spadkową


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj