Trzy witraże z Koszewka w prestiżowym wydawnictwie – w Książnicy Stargardzkiej

0

Witraż jest jedną z najpiękniejszych dekoracji, jakie można spotkać, zwiedzając zabytki architektury. Prawdziwymi perłami są witraże średniowieczne, rozsiane po wielu kościołach, zachwycające wykonaniem i głębią przedstawionej treści.

„Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce” to prestiżowa wystawa zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Wydarzeniu temu towarzyszył elegancki katalog wystawy pod takim samym tytułem, a za jego redakcję odpowiada Dobrosława Horzela z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Książnica Stargardzka, jako jedna z największych bibliotek w regionie, sprowadziła to niezwykle ważne wydawnictwo. Opasły wolumin charakteryzuje się dużym formatem oraz dużą ilością ilustracji.

Oprócz tekstów wprowadzających, treść książki stanowią noty katalogowe. Wśród nich można znaleźć – pochodzące z okolic Stargardu – trzy witraże z niewielkiego kościoła gotyckiego w Koszewku. Wszystkie prezentują herby pomorskich rodów rycerskich.

W pierwszym umieszczono herby rodziny von Küssow i von Burgsdorff, drugi von Küssow i von Kunow, trzeci von Küssow i von Schmiedeberg. Warto nadmienić, że obiekty te są jedynymi zachowanymi średniowiecznymi witrażami na Pomorzu Zachodnim.

Dekoracje z ziemi stargardzkiej są w katalogu szczegółowo omówione. Materiał ten stanowi cenne opracowanie dla historyków sztuki oraz regionalistów. Katalog „Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce” dostępny jest w Czytelni Głównej Książnicy Stargardzkiej.

Andrzej Puławski

fot. ksiaznicastargardzka.pl

Poprzedni artykułTańsze ogródki przy lokalach – silniejsza gastronomia w mieście   
Następny artykułDrzewka przed SCK zmieniają szatę na Wielkanoc


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj