Starosta za natychmiastowym tworzeniem nowych punktów szczepień

0

Obecna liczba wykonywanych szczepień na terenie powiatu stargardzkiego waha się w granicach ok. 470- 480 dziennie. Po wstępnych analizach oszacowano, że utworzenie dwóch dodatkowych Punktów Szczepień Masowych pozwoli zwiększyć liczbę szczepień do 1500-2000 dziennie.

Rządowy program szczepień przeciw COVID- 19 ma znacznie przyspieszyć w najbliższych dniach i tygodniach. Ma to związek ze spodziewanym zwiększeniem dostaw szczepionek. Tylko w kwietniu nasz kraj ma otrzymać ok. 7 mln dawek. W tej sytuacji zobowiązano wojewodów do tworzenia nowych punktów szczepień masowych – razem z samorządami.

W liście do wojewody zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego starosta stargardzki Iwona Wiśniewska zgłosiła natychmiastową gotowość do wdrożenia i rozpoczęcia masowych szczepień na terenie powiatu. Ma się to odbyć w oparciu o dwa punkty, planowane do otwarcia w obrębie Stargardu, z pełną deklaracją współpracy samorządu miejskiego i powiatowego w tym zakresie.

Według danych GUS, nasz powiat zamieszkuje ponad 120 tys. mieszkańców, jest zatem powiatem najliczniej zamieszkanym na Pomorzu Zachodnim. W liście do wojewody starosta poinformowała, że według stanu na dzień 1 kwietnia 2021 r. suma wszystkich zaszczepionych osób w powiecie wynosi 12 tys. 134, z czego drugą dawką zaszczepiono 3 tys. 784 osoby na ogólną liczbę 96 tys. osób kwalifikowanych. Obecna liczba wykonywanych szczepień na terenie powiatu stargardzkiego waha się w granicach ok. 470- 480 dziennie. Po wstępnych analizach oszacowano, że utworzenie dwóch dodatkowych Punktów Szczepień Masowych pozwoli zwiększyć liczbę szczepień do 1500-2000 dziennie.

Starosta proponuje, aby pierwszy z utworzonych Punktów Szczepień Masowych, zlokalizowany w Stargardzkim Centrum Kultury, prowadzony był przez Samodzielny Publiczny Wielospecjalistyczny ZOZ w Stargardzie. Wybór SCK na pierwszy z punktów podyktowany jest lokalizacją w ścisłym centrum Stargardu, z dogodnym dojazdem i parkingiem.

Drugi Punkt Szczepień Masowych prowadzony byłby przez NZOZ „KMW Centrum Zdrowia” przy ul. Pierwszej Brygady 18 w Stargardzie. Rekomendując kolejną lokalizację, starosta informuje o położeniu obiektu w bliskiej odległości od Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego i dworca PKP.

Powiat Stargardzki deklaruje też, że jest gotowy w każdej chwili uruchomić mobilny punkt szczepień, który mógłby docierać do miejscowości oraz mieszkańców gmin powiatu, mających trudności z dotarciem do nowo otwartych, stacjonarnych punktów szczepień.

Według wytycznych, przekazanych wojewodom przez resort zdrowia, do 11 kwietnia powinna być gotowa pełna lista utworzonych wspólnie z samorządami nowych punktów masowych szczepień. Szczepienia pierwszych pacjentów mają rozpocząć się w dniach 19-25 kwietnia.

(r), fot. – źródło: Starostwo w Stargardzie

Poprzedni artykułPolicja o świętach w powiecie stargardzkim. Było 258 interwencji
Następny artykułArtFestival 2021 – na razie bez spotkań


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj