Oczyścili pamiątkowy głaz z napisem: „Poznaj swój kraj i Ojczyźnie służ”

1

Z inicjatywy społecznego opiekuna zabytków Jerzego Waliszewskiego, członkowie stargardzkiego PTTK, wraz z inicjatorem, posprzątali dzisiaj teren wokół dużego głazu w parku Zamkowym i – na ile mogli – umyli ten kamień.

Głaz znajduje się na wzniesieniu, w pobliżu jest baszta Białogłówka.

Ekipa sprzątająca nie miała łatwo. Na głazie – poza właściwą inskrypcją – były wyryte przez wandali różne znaki i napisy, np. banan, struga (?), były też ślady sprayu i innych farb. Wokół pełno było potłuczonego szkła.

– Szorujemy kamień, żeby oryginalny napis był bardziej widoczny – mówił Jerzy Waliszewski.

Napis brzmi: „Poznaj swój kraj i Ojczyźnie służ” A. Janowski. PTK – PTTK Stargard 1946 – 1996 [Aleksander Janowski był propagatorem idei polskiego krajoznawstwa – bk].

Głaz w parku Zamkowym ustawili w 1996 r. członkowie oddziału kolejowego PTTK im. Eugeniusza Góreckiego (założyciela PTTK w Stargardzie – pierwszego w województwie) – w 50-lecie przekształcenia Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.

Na tej akcji zyskała też baszta Białogłówka.

– Udało się załatwić przycięcie korony drzewa rosnącego przy baszcie – tak, aby jedna z gałęzi nie drapała Białogłówki – mówił społeczny opiekun zabytków.

Sprzątaniem i czyszczeniem zajęli się: Jerzy Waliszewski, Andrzej Kaczyński – prezes Oddziału PTTK w Stargardzie, Marianna Trzcińska, Elżbieta Kaczmarczyk i Andrzej Sztucki.

tekst i zdjęcia Bożena Kuszela

Poprzedni artykułWiosenne łatanie dziur na drogach w mieście
Następny artykułOsadzeni z ZK wykonują prace na rzecz cukierni, kościoła i hospicjum


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

1 KOMENTARZ

  1. Szacunek dla seniorów za dbanie o dziedzictwo przodków. Oby następnym razem udało się zebrać młodych żeby nie mieli zrobione na gotowo, tylko czuli że brali udział i są częścią narodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj