Też możesz posprzątać

0

22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi. W Stargardzie z tej okazji ruszy #ekoStargardchallenge. Choć miasto na bieżąco sprząta swoje tereny, to wciąż pozostaje sporo do zrobienia w miejscach, które nie są naszą własnością. Kolejny raz wszyscy chętni będą mogli zapobiegać m.in. powstawaniu dzikich wysypisk. ​

Akcję zaplanowano na kilka miesięcy. Rusza w Dniu Ziemi (22.04.) i potrwa do Sprzątania Świata (19.09.). W dowolnym momencie można zebrać eko-grupę złożoną maksymalnie z 5 osób i wybrać termin oraz rejon, który ma być wspólnie posprzątany. Później trzeba wypełnić zgłoszenie i wysłać je do Zarządu Usług Komunalnych e-mailem: [email protected]. Dzięki temu bezpłatnie będzie można odebrać od ZUK worki na odpady i ustalić miejsce ustawienia tych już napełnionych. Później śmieci zostaną zabrane. Dodatkowym elementem wyzwania jest zrobienie zdjęć i wymyślenie hasła promującego ochronę środowiska i ekologiczny Stargard. Będzie ono wykorzystane w kalendarzu ekologicznym na 2022 r. Zgłoszenie koniecznie trzeba wysłać do ZUK, bo dzięki temu można zdobyć eko-gadżety.

#ekoStargardchallenge organizuje Zarząd Usług Komunalnych. Partnerem jest Miasto Stargard, a akcja została zgłoszona jako wydarzenie partnerskie do Green Week 2021 – Zielonego Tygodnia 2021 Unii Europejskiej. Jego celem jest działanie na rzecz osiągnięcia zerowego poziomu zanieczyszczeń.

Wszystkie szczegóły są tutaj.

Pamiętajmy: o nasze wspólne środowisko możemy zadbać również podczas wykonywania codziennych czynności. Z pozoru proste działania, takie jak: oszczędzanie wody, segregacja odpadów, dbałość o zieleń i zwierzęta, wybór siły własnych mięśni zamiast silnika auta w drodze do pracy, unikanie produktów w dodatkowych opakowaniach podczas zakupów, korzystanie z toreb wielokrotnego użytku, unikanie produktów w aerozolach czy kompostowanie bioodpadów – mają olbrzymi wpływ na to, w jakim świecie będziemy żyć za 5, 10 i więcej lat. Takie działania prowadzone przez jednego człowieka przemnożone przez miliardy osób na całym świecie dają wymierne efekty, ale prowadzić je musi zawsze poszczególna jednostka.

Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za nasze środowisko, nasze zdrowie i zdrowie naszych bliskich. Dlatego zróbmy coś w tym kierunku, zaczynając od ograniczania ilości odpadów oraz od ich segregacji i właściwego przygotowywania do odbioru.

Poniżej formularz zgłoszenia.

(r)

fot.: – źródło: pexels.com, ZUK Stargard

Poprzedni artykułNarodowy Spis Powszechny – uważaj na oszustów
Następny artykułŚwiaty wyczarowane kreską Ryszarda Balonia


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj