Przybędzie 10 km na rowerach przez krainę jezior

0

Trzy nowe odcinki Trasy Pojezierzy Zachodnich mają być gotowe za pół roku. Powstanie ponad 6 km drogi dla rowerzystów na zachód od Barlinka i dwie ważne części na północ i na południe od Choszczna. Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich podpisał umowę z wykonawcą prac budowlanych. Ich wartość to prawie 7 mln zł.

Malownicza Trasa Pojezierzy Zachodnich – oznaczona jako nr 20 – w tym roku zyska kilka kolejnych „łączników”, dzięki którym będzie można wygodnie i bezpiecznie przejechać od polsko-niemieckiej granicy w głąb województwa.

Trwa budowa m.in. brakujących odcinków w rejonie Trzcińska-Zdroju i Myśliborza oraz Wapnicy w powiecie stargardzkim i Drawska Pomorskiego. Niedawno podpisano umowę z wykonawcą trzech kolejnych fragmentów TPZ. Do 15 października br. ma powstać ponad 6 km ścieżki z Mostkowa do Dzikowa oraz dwie ok. 2-kilometrowe ścieżki blisko Choszczna: na południe od miasta – z okolic dworca kolejowego w stronę wsi Koplin, na północ – do miejscowości Pakość.

Turystyka rowerowa smakuje wyjątkowo

Oprócz tzw. odcinków inwestycyjnych, czyli ścieżek budowanych od podstaw, zaplanowane są drobniejsze prace na Trasie Pojezierzy Zachodnich. Ponad 7 km do Pakości w kierunku rzeki Iny zyska efektowne oznakowanie. Nowe znaki ułatwią również przejazd przez Choszczno.

– Turystyka rowerowa na Pomorzu Zachodnim smakuje wyjątkowo, bo jest tu wyjątkowy klimat, unikalna przyroda, dużo wody, czyste powietrze. Trasa przez pojezierza, którą można przejechać całe województwo, od Siekierek przez Myślibórz, Barlinek, Choszczno, Ińsko, Drawsko, Czaplinek, oferuje mnóstwo atrakcji dla miłośników aktywnego wypoczynku – mówi marszałek Olgierd Geblewicz. Inwestujemy w infrastrukturę przyjazną rowerzystom i środowisku. Każdy sezon to dziesiątki kilometrów nowych szlaków. Budowane w tym roku odcinki Trasy Pojezierzy Zachodnich zmienią standard podróżowania na dwóch kółkach po tej części regionu.

Opisane wyżej przedsięwzięcia mają kosztować 6,96 mln zł. Przygotował je i nadzoruje Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie. Wykonawcą jest Eurovia Polska SA.

Trasa Pojezierzy Zachodnich – docelowo 420 km

Trasa Pojezierzy Zachodnich to najdłuższa velostrada Pomorza Zachodniego. Docelowo będzie mieć 420 km, licząc razem z odnogą północną w kierunku Stargardu, Szczecina i Dobrej. Zaczyna się od przeprawy przez Odrę w Siekierkach (dawny most kolejowy po polskiej stronie jest już przebudowywany na potrzeby ruchu pieszego i rowerowego) i prowadzi aż na wschodni kraniec województwa.

Projekt o nazwie Sieć Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego to prawdziwa rowerowa rewolucja w województwie, w wyniku której powstanie 1100 km szlaków. Nowo budowane odcinki łączą się ze ścieżkami rowerowymi, które zostały zbudowane bądź są budowane przez lokalne samorządy. Większość nowych inwestycji jest realizowanych przez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie, a 85% finansowania zabezpieczają środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

Mapa szlaków i nowych inwestycji oraz wiele przydatnych informacji dla rowerzystów znajduje się na www.trasyrowerowe.wzp.pl

(r), mapy – źródło: Biuro Prasowe UM WZ

Poprzedni artykułLKS Feniks Pesta. Poza podium, ale z wojewódzkim wyróżnieniem
Następny artykułKolejne testery narkotyków dla stargardzkich policjantów


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj