Literacki Trip 2021. Czytali na trasie „piątki”

0

Dla stargardzian, którzy w miniony piątek po południu korzystali z autobusu linii nr 5, to nie był zwykły kurs. Tego dnia „piątkę” zawłaszczyła literatura czytana przez zaproszonych gości.

Wszystko to działo się w ramach akcji Literacki Trip 2021 zorganizowanej przez Młodzieżowy Dom Kultury i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Był też inny powód. W tym roku obchodzony jest jubileusz 70-lecia MDK Stargard. Swój jubileusz obchodzi też MPK Stargard. 60 lat temu mieszkańcy miasta po raz pierwszy mogli skorzystać z komunikacji publicznej – na trzech liniach autobusowych.

Inicjatorem akcji był Maciej Dura-Pomarański z MDK. On też czuwał nad przebiegiem całego wydarzenia. Zadbano o dobrą słyszalność czytających (nagłośnienie było także na zewnątrz pojazdu). Goście dosiadali się do autobusu MPK na wybranych przystankach. Każdorazowy odjazd z nich był początkiem czytania przez kolejną osobę.

Było ono bardzo urozmaicone, gdyż goście sięgnęli po różne gatunki literackie. Pasażerowie słuchali fragmentów następujących książek: „Mały Książę” Antoine de Saint Exupery, „Ojciec chrzestny” Mario Puzo, „Opowiadania bizarne” Olga Tokarczuk, „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyna Bednarek, „Mistrz i Małgorzata” Michaił Bułhakow, „Czwarta ręka” John Irving, „Bezuzyteczna.pl. Codzienna dawka wiedzy bezużytecznej” Marcel Szuplewski i Dawid Tekiela, „Siła miłości” Cheri Florance i Marin Gazzaniga, „ Sto bajek” Jan Brzechwa, „Czarny humor, czyli o kościele na wesoło” ks. Piotr Pawlukiewicz i ks. Bogusław Kowalski, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery, „Miłość klasy średniej” Manuela Gretkowska i Piotr Pietucha. Była też poezja Liny Kostenko. Ponadto przybliżono pasażerom historię komunikacji publicznej w Stargardzie.

Książki i inne publikacje czytali: dyrektor MDK Małgorzata Flas; prezes MPK sp. z o.o. Jan Gumuła; dyrektor SCK Joanna Tomczak; Ewa Pływaczyk, Anna Lena Kucharska i Anna Puchała z Książnicy Stargardzkiej; stypendysta Prezydenta Miasta, tegoroczny zwycięzca Szansy na Sukces – Łukasz Brodowski; Piotr Spławski  – instruktor MDK, trębacz; Iwona Marciszak – nauczycielka języka ukraińskiego, Związek Ukraińców w Polsce, Oddział w Stargardzie; ks. Rusłan Marciszak – Parafia Cerkwi Greckokatolickiej; Anna Baś i Joanna Merkel ze Stowarzyszenia Artystycznego B-moll; Emilia Chanczewska – Głos Szczeciński, teatr Krzywa Scena; Kacper Narodzonek z Twojego Radia; Bożena Kuszela – portal Stargardzka.pl, Towarzystwo Przyjaciół Stargardu, która podczas „swojego” kursu obdarowała pasażerów wydanymi przez TPS zakładkami do książek.

Literacki Trip został też okraszony muzyką w wykonaniu Łukasza Brodowskiego (ukulele) i Piotra Spławskiego (trąbka).

Warto kontynuować tę akcję, która promuje czytelnictwo, głównie ze względu na oryginalną formę. Takie niestandardowe wejście literatury w przestrzeń publiczną, wykorzystujące efekt zaskoczenia czy niespodzianki, może kogoś skuteczniej zachęcić do czytania niż kolejne programy czytelnictwa.

W Polsce ono leży. Choć ostatnio coś drgnęło – przypisuje się to pandemii.

W opublikowanym w zeszłym roku raporcie za 2018 rok czytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku zadeklarowało 37% respondentów, natomiast w 2019 roku – 39% badanych. W 2020 roku na zadawane Polakom od blisko trzech dekad pytanie o czytanie w całości lub fragmencie co najmniej jednej książki – w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie –  twierdząco odpowiedziało 42% respondentów (za: lubimyczytać.pl).

Bożena Kuszela

fot.: Maciej Dura-Pomarański, Maciej Kuszela

Poprzedni artykułObwodnica północna z dofinansowaniem
Następny artykułBrąz ME Seniorów dla Katarzyny Mądrowskiej


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj