Nowe zadanie w budżecie Stargardu – 100 tys. zł na mury obronne

0

Jaki jest stan tych murów na niektórych odcinkach – każdy widzi. Cieszy więc, że dzisiaj na sesji Rady Miejskiej w Stargardzie zapadła decyzja o przeznaczeniu 100 tys. zł na zabezpieczenie niszczejących fragmentów tych zabytkowych umocnień.

Decyzja w tej sprawie była jednym z elementów zmiany budżetu Stargardu na ten rok.

Pieniądze trafią do Muzeum Historyczno-Archeologicznego, które ma zająć się systemową opieką szczególnie nad średniowiecznymi murami obronnymi. Przypomnijmy, że są one elementem obwarowań uznanych – wraz z kolegiatą – za Pomnik Historii.

Prezydent Rafał Zając w czasie obrad wyjaśniał: – Te 100 tys. zł na mury to nie jest przesunięcie środków. To nowe zadanie. Po prostu w budżecie nie było na to pieniędzy. Poza dużymi projektami, potrzebne są też bieżące prace zabezpieczające wybrane odcinki murów obronnych, aby mogły one doczekać kompleksowego remontu.

– Bardzo pozytywnie oceniam tę decyzję. Uważam, że to bardzo dobry kierunek, ponieważ bieżące utrzymanie zabytków obronnych to nakaz chwili. Czas i ludzie działają na niekorzyść tych obiektów – mówi Jerzy Waliszewski, społeczny opiekun zabytków.

Bożena Kuszela

fot. Maciej Kuszela

Poprzedni artykułOsadzeni w ZK zrobili budy dla bezdomnych zwierząt
Następny artykułBłękitni Stargard. Remis, który nic nie zmienia


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj