SOK. Na Dzień Jazzu – saksofonista Krzysztof Kuśmierek. „Poszukuję równowagi między prostotą a wirtuozerią”

1

To wyjątkowa edycja Stargardzkiej Ofensywy Kulturalnej, bo kolejna w tym miesiącu. Ale jest istotny powód: dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Jazzu. To dobra okazja, by posłuchać rozmowy z saksofonistą Krzysztofem Kuśmierkiem – tegorocznym laureatem nagrody prezydenta Stargardu dla artysty/twórcy.

Pochodzi ze Stargardu, ma 28 lat i już występował z wybitnymi muzykami. Gra, komponuje i edukuje. Mieszka w Poznaniu.

– Rodzice od maleńkości karmili mnie dobrą muzyką. Nasz dom żył nią – wspomina Krzysztof Kuśmierek w rozmowie z Sylwią Wielebą ze Stowarzyszenia Artystycznego B-moll.

Gra na saksofonie, choć jego przygoda z muzyką zaczęła się od oboju.

W I LO w Stargardzie grywał – jak mówi – hobbistycznie. Z czasem „otrzaskał się” muzycznie, a jazz cały czas był w nim.

Dzięki pomocy rodziców trafił do Poznania. Tam po długich przygotowaniach został przyjęty do średniej szkoły muzycznej. W końcu też został studentem poznańskiej Akademii Muzycznej.

Z jego nazwiskiem związane są trzy – różne stylistycznie – flagowe zespoły: Przed Wschodem Słońca, Anomalia i Unleashed Cooperation – ten ostatni niedawno wystąpił w Piwnicy Towarzystwa Przyjaciół Stargardu (relacja z koncertu: https://m.youtube.com/watch?v=l3DRsPSLfq8). Przypomnijmy też, że zespół UC w 2020 r. podczas festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu otrzymał nagrodę ZAiKS-u i STOART-u. Teraz szykuje się do wydania swojej pierwszej płyty.

– Energia na granie jest niesamowita – zaznacza Krzysztof Kuśmierek.

Jeśli chodzi o podejście do muzyki jazzowej, to – jego zdaniem – powinno się jej słuchać na żywo. W tym cała wartość jazzu.

– Stargard ma wdzięczną publikę jazzową. Jest potencjał – mówi gość SOK-u, dodając, że lubi tu wracać. Tu ma dużo przyjaciół i znajomych, i tu najlepiej wypoczywa.

Pod koniec rozmowy stwierdza: – Prawie każdy gatunek muzyki – uszlachetnia. W muzyce skomplikowanie nie świadczy o tym, że dzieło jest dobre. Ja w muzyce poszukuję równowagi między prostotą a wirtuozerią.

Cały wywiad jest już dostępny – link do transmisji:  https://www.youtube.com/watch?v=r-3-7C3mWPk

Pomysłodawcą Stargardzkiej Ofensywy Kulturalnej jest Stowarzyszenie Artystyczne B-moll. Rozmowy są nagrywane we wnętrzach Miejskiego Browaru Stargard.

Twórcami SOK są B-moll i MDK. Partnerem – Miejski Browar Stargard. Sponsorem – Project 2 Adam Biały, Maciej Postek. Patronem medialnym – stargardzka.pl

Zadanie publiczne pn. Stargardzka Ofensywa Kulturalna jest finansowane ze środków otrzymanych od Gminy Miasta Stargard.

Bożena Kuszela

fot. Roman Budzowski

Poprzedni artykułPlenerowa siłownia przed budynkiem ZS nr 5 pomoże uczniom odzyskać siły i energię
Następny artykułStargard 1-3 maja 2021


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

1 KOMENTARZ

  1. W obecnej chwili jest b. małe zainteresowanie tego rodzaju muzyką a przecież Stargard zyskał uznanie w oczach fanów muzyki Jazzowej.Były organizowane Echa Złotej Tarki dzięki istniejącemu do dzisiaj Big-Bandu Stargard pod kierownictwem Mieczysława Kwiczały.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj