Wieża widokowa w Cedyni odzyskała dawny blask

0

Odnowiona, oświetlona, monitorowana, z zagospodarowanym terenem wokoło – tak prezentuje się wieża widokowa w Cedyni po remoncie, ponownie stając się atrakcją Pomorza Zachodniego.

Władze miasta odnowiły ją z myślą o ochronie dziedzictwa kulturowego i miłośnikach aktywnej turystyki. Na ratunek obiektowi górującemu nad najdalej na zachód położoną polską miejscowością przyszły eurofundusze.

Wieża została odrestaurowana z pomocą samorządu województwa i środków UE. Prace prowadzone były od 2019 roku. Teraz ma odnowioną elewację, jest oświetlony, monitorowany, a przylegający do niego teren został uporządkowany i wzbogacony o elementy małej architektury. W końcu miejsce zwycięskiej bitwy w 972 roku pod wodzą Mieszka I i jego brata Czcibora z margrabią Hodonem o ujścia Odry zyskało atrakcyjną oprawę.

– Cedynia ma przepiękne miejsce z fantastycznym widokiem na rozlewisko Odry. Odnowiona z pomocą eurofunduszy wieża widokowa to kolejna atrakcja, którą warto zobaczyć na Pomorzu Zachodnim. Ta inwestycja to przykład jak dbać o narodową tożsamość, ale także jak przyciągnąć turystów. Tu naprawdę można spędzić miło i aktywnie czas, do czego serdecznie wszystkich zachęcam – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.   

Wieża zbudowana została w 1895 roku jako pomnik dla uczczenia poległych w wojnach żołnierzy pochodzących z Cedyni. Zabytek o wysokości 14 metrów znajduje się na wzgórzu, skąd roztacza się wyjątkowa panorama miasta i widok na Żuławy Cedyńskie. W czasie II wojny światowej, w lutym 1945 roku, obiekt stanowił ważny punkt obserwacyjny. Następnie wieżę użytkowały Wojska Ochrony Pogranicza. Po 1956 roku została wyremontowana i udostępniona do zwiedzania. Obecnie, po rewitalizacji, wieża na pewno zyska jeszcze większą popularność wśród mieszkańców i turystów.

Burmistrz Cedyni Adam Zarzycki podkreśla: – Z tej wieży widać nie tylko polską, a również, za Odrą, niemiecką ziemię. To przepiękne okolice. Wieża na pewno będzie wielką atrakcją turystyczną.

Renowacja obiektu kosztowała blisko 1,3 mln zł. Aż 85% wydatków pokryła unijna dotacja Urzędu Marszałkowskiego – to prawie 1,1 mln zł.

Oficjalne otwarcie punktu widokowego, po kompleksowym remoncie, odbyło się w środę, 28 kwietnia 2021 roku. W uroczystości wzięli udział burmistrz Adam Zarzycki, marszałek województwa Olgierd Geblewicz, wicemarszałek Tomasz Sobieraj oraz wicestarosta gryfińska Ewa Dudar.

Poniżej link do materiału wideo z piątkowego otwarcia wieży widokowej w Cedyni: https://www.youtube.com/watch?v=IVdzeffvMek

Wieża widokowa będzie czynna codziennie w godz. od 9.00 do 19.00. Wstęp na nią jest bezpłatny.

(r) – źródło: Biuro Prasowe UM WZ

fot. – UM Cedynia

Poprzedni artykułBieg Forsycji – zapisy z limitem osób
Następny artykułSP nr 5. Nowa inwestycja – bogatsze wyposażenie terenu przy szkole


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj