Najwyższa i najniższa emerytura w województwie

0

Ponad 15,4 tys. zł to najwyższa emerytura w Zachodniopomorskiem. Najniższa wynosi zaledwie 3 grosze.

To najbardziej wysokie świadczenie w regionie wypłaca szczeciński ZUS. Otrzymuje je mężczyzna, który skorzystał z emerytury w wieku 73 lat i 11 miesięcy, a przepracował niemal 56 lat. W Koszalinie najwyższe świadczenie pobiera również mężczyzna. To 13,4 tys. zł. Przeszedł on na emeryturę po skończeniu 67 lat, mając 48 lat stażu pracy. Nie są to najwyższe wypłaty w Polsce. Emerytka z kujawsko-pomorskiego otrzymuje co miesiąc ponad 25,3 tys. zł. Jej staż pracy wyniósł 61 lat. Na emeryturę zaś przeszła po skończeniu 80 lat.

– Jak wynika z danych ZUS, tak wysokie świadczenia dostają osoby, które mają długi staż pracy. Zdecydowały się one przejść na emeryturę wiele lat po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Na wysokość świadczenia składa się bowiem kapitał wypracowany podczas aktywności zawodowej i przewidywana długość życia po przejściu na emeryturę. Czyli im dłużej pracujemy, tym więcej składek zgromadzimy. Jednocześnie opóźniając przejście na emeryturę, skracamy przewidywany czas jej wypłaty, dlatego świadczenie zdecydowanie wzrasta – informuje Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego.

Z drugiej strony z roku na rok rośnie liczba emerytur kilkugroszowych. To konsekwencja wprowadzonej w 1999 r. reformy emerytalnej. W systemie zdefiniowanej składki zaledwie jedna wpłata do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pozwala otrzymać świadczenie. Jego wysokość będzie jednak proporcjonalna do naszego wkładu do systemu.

Najniższa emerytura w województwie zachodniopomorskim wynosi 3 grosze. Otrzymuje je kobieta, która przeszła na emeryturę w wieku 60 lat i 5 miesięcy, a jej okres składkowy to tylko 1 dzień. Emerytce wypłacane jest także świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych w kwocie 500 zł.

(r)

Poprzedni artykułMetalowa coraz dłuższa
Następny artykułStargardzcy policjanci i strażacy oddali hołd śp. asp. Michałowi Kędzierskiemu


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj