Narodowy Dzień Zwycięstwa. W trakcie wojny poległ lub został zamordowany co szósty obywatel Polski

0

8 maja obchodzony jest Narodowy Dzień Zwycięstwa. To rocznica zakończenia II wojny światowej. W Stargardzie na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym odbyły się skromne – ze względu na trwającą pandemię – uroczystości.

Na nekropolii przy ul. W. Reymonta spotkali się przedstawiciele władz i służb mundurowych. Duchowni odmówili modlitwę ekumeniczną w intencji wszystkich poległych w II wojnie światowej.

– Na terenach Polski w wyniku działań wojennych i polityki okupacyjnej ogrom strat i zniszczeń były wręcz niewyobrażalny. W trakcie wojny poległ lub został zamordowany co szósty obywatel państwa polskiego. Zagładzie uległa, niemalże doszczętnej, społeczność żydowska przedwojennej Polski. Miliony mieszkańców zmuszono do porzucenia swych domostw i gospodarstw w trakcie wojny lub tuż po jej zakończeniu. Konsekwencje II wojny światowej w wymiarze politycznym, militarnym czy społecznym odczuwalne są po dzień dzisiejszy – mówi Andrzej Bierca z MAH.

Cały tekst można przeczytać niżej.

Międzynarodowy Cmentarz Wojenny w Stargardzie jest miejscem spoczynku żołnierzy różnych narodowości, stopni wojskowych i wyznań – uczestników obu wojen światowych. Zastępca prezydenta Ewa Sowa złożyła tam kwiaty i zapaliła znicze na grobie płk. Ignacego Misiąga. To zasłużony żołnierz obu wojen światowych, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, który został odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari. Pamięć poległych żołnierzy i jeńców wojennych uczciła także starosta stargardzki Iwona Wiśniewska wraz z Ireną Agatą Łucką, członkiem zarządu powiatu.

Kwiaty i znicze pojawiły się również na grobie westerplatczyka Jana Wojtowicza. Ten starszy legionista walczący u boku mjr. Henryka Sucharskiego spoczywa na nekropolii przy ul. Kościuszki.

8 maja 1945 – 8 maja 2021

Przypadająca 8 maja 76. rocznica zakończenia II wojny światowej, obchodzona jako Narodowy Dzień Zwycięstwa, upamiętnia podpisanie w Karlshorst pod Berlinem 8 maja 1945 r. aktu bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy. W prowadzonych od 1 września 1939 r. działaniach wojennych uczestniczyło 61 państw. Szacuje się, że śmierć poniosło od 55 do 78 milionów ludzi (żołnierzy i cywilów).

Na terenach Polski w wyniku działań wojennych i polityki okupacyjnej ogrom strat i zniszczeń były wręcz niewyobrażalny. W trakcie wojny poległ lub został zamordowany co szósty obywatel państwa polskiego. Zagładzie uległa, niemalże doszczętnej, społeczność żydowska przedwojennej Polski. Miliony mieszkańców zmuszono do porzucenia swych domostw i gospodarstw w trakcie wojny lub tuż po jej zakończeniu. Konsekwencje II wojny światowej w  wymiarze politycznym, militarnym czy społecznym odczuwalne są po dzień dzisiejszy.

Stargard leżący do 1945 r. w granicach państwa niemieckiego był miastem, na obrzeżach którego już u zarania tego światowego konfliktu powstał obóz przejściowy Dulag L, a następnie Stalag II D dla jeńców żołnierzy szeregowych antyhitlerowskiej koalicji. Na nieistniejącym już lotnisku Luftwaffe w Kluczewie (obecnie dzielnica Stargardu) funkcjonowała filia obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Ofiary tych obozów – zmarłe lub zamordowane za drutami kolczastymi, bardzo często bez godnego miejsca pochówku – są widomym świadectwem zbrodniczej ideologii narodowego socjalizmu, która od końca lat trzydziestych do maja 1945 r. próbowała zawładnąć światem.

Dzisiaj, 76 lat od zakończenia tej najkrwawszej z wojen, poprzez zachowanie żywej pamięci o poległych i zamordowanych, otaczanie troską zlokalizowanych w Stargardzie miejsc odnoszących się do tych tragicznych wydarzeń m.in. na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym przy ul. Władysława Reymonta, czy też na Kwaterze Saperów na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Tadeusza Kościuszki, zachowujemy świadectwa dla nas i przyszłych pokoleń, aby ustrzec się przed podobną wojną.

II wojna światowa odcisnęła trwałe i tragiczne piętno w historii miasta nad Iną, zniszczone w końcowym okresie wojny w toku „operacji pomorskiej” Armii Czerwonej i późniejszych działań zwycięzców, obracając historyczne centrum Stargardu w zgliszcza.

Pamięć o tych wydarzeniach powinna być nieprzemijająca. W ubiegłym roku, w centrum Berlina, uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą udział żołnierzy Wojska Polskiego w ostatnim akcie II wojny światowej w Europie – szturmie Berlina na przełomie kwietnia i maja 1945 r. Tablica zlokalizowana została w pobliżu Kolumny Zwycięstwa przy Tiergarten, na której drugiego maja 1945 r. zawisła biało-czerwona flaga. Sześć dni później 8 maja wojna w Europie dobiegła końca.

(r)

fot.: Paweł Bieg/UM w Stargardzie, Dagmara Ładniak/Starostwo w Stargardzie

Poprzedni artykułPilnie potrzebna krew dla Ksawerego Naworola
Następny artykułMamy medalistki w karate shotokan – od złota do brązu


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj