Dzień Pionierów Stargardu. Poznać i szanować nasze korzenie

0

Sadzenie forsycji przy SCK, wystawa przygotowana przez MAH pt. Wieści z „Wieści”, biuletyny z „pionierskimi” ciekawostkami z Książnicy, Bieg Forsycji, wystawa fotograficzna pt. „Miasto z forsycją w tle”, „Akcja stargardzcy kurierzy” przypominająca o narodzinach powojennej prasy – to tylko niektóre ze zdarzeń, jakie odbyły się wczoraj 12 maja z okazji Dnia Pionierów Stargardu.

Tego dnia, od 2017 roku, wspominamy tych pierwszych osadników, którzy przybyli tutaj po zakończeniu II wojny światowej i rozpoczęli budowanie polskiego miasta.

– Wielu z nas ma w gronie najbliższych osoby, które przyjechały do Stargardu zaraz po wojnie. Wielu z nas – ja również – miało szansę wysłuchać ich opowieści o początkach życia w Stargardzie i trudnościach, z jakimi przyszło im się zmagać. To było mierzenie się z codziennością. Dzisiaj wspominamy i honorujemy ich wysiłek – mówił prezydent Rafał Zając podczas otwarcia wystawy w parku Chrobrego. – Ale w tym dniu nie tylko wspominamy, także uczymy się. Historia zawsze jest lekcją. Powinniśmy czerpać z niej pełnymi garściami. Pozwala nam zrozumieć przestrzeń Stargardu. Dowiedzieć się, skąd wziął się dzisiejszy kształt naszego miasta.

Ekspozycję składającą się z 14 plansz opracowała Jolanta Aniszewska z MAH (przygotowała też podcast „Helena i Parys w mieście nad Iną”, który można posłuchać tutaj).

– Niech ta wystawa przynosi dobre wieści – powiedziała wiceprezydent Ewa Sowa, otwierając wystawę.

Niżej zdjęcia z innych wydarzeń Dnia Pionierów Stargardu.

bk

fot.: – źródła: https://www.facebook.com/stargardzkiecentrum.kultury, UM w Stargardzie, Bożena Kuszela, https://www.facebook.com/mdkstargard, https://www.facebook.com/ksiaznica/photos

Poprzedni artykułPomagamy Hani
Następny artykułStargardzcy finaliści Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj