Las pachnący miodem

0

20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Leśnicy szczecińskiej dyrekcji Lasów Państwowych realizują różnego rodzaju przedsięwzięcia, które mają pozwolić pszczołom na efektywne wykorzystanie środowiska.

W Nadleśnictwie Barlinek i Nadleśnictwie Gryfice zrealizowano m.in. programy ochrony dzikich pszczół leśnych i trzmieli, polegające na budowie barci i kłód bartnych dla pszczół oraz dokonano obsiewu części śródleśnych powierzchni rolnych gatunkami wieloletnich nektarodajnych ziół dla poprawy warunków bytowania i rozwoju owadów.

Ponadto, by rozpowszechnić w społeczeństwie wiedzę na temat znaczenia pszczół w środowisku leśnym, Nadleśnictwo Mieszkowice stworzyło wyjątkowy punkt edukacyjny „Pszczeli zakątek”. Obiekt ma postać ogrodu pełnego kwiatów, drzew i krzewów owocowych, niezbędnych pszczołom do funkcjonowania. Wyposażony jest m.in. w liczne tablice, rzeźbę niedźwiedzia dobierającego się do drzewa bartnego, barci oraz rzeźbę pszczoły pozwalającej zapoznać się z budową ciała owada. Prezentowane są różne typy uli, począwszy od replik najdawniejszych, wykonywanych w pniach drzew, przez tradycyjne ule wielkopolskie i warszawskie, aż do najnowszych, styropianowych konstrukcji.

– Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do zahamowania spadku liczebności pszczół, poprawienia ich kondycji, a także ukażą bartnictwo jako ważny element pozaprodukcyjnych funkcji lasu – mówi Andrzej Szelążek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

Pszczoły żyły w lasach od zawsze. Ich rola w ekosystemie jest nieoceniona. Przyczyniają się m.in. do utrzymywania bioróżnorodności, mają wpływ na zwiększenie ilości nasion produkowanych przez liczne gatunki drzew, a ich obecność sprzyja naturalnemu odnowieniu lasu.

(r)

fot.: RDLP Szczecin, Nadleśnictwo Kłodawa

Poprzedni artykułPSONI dba o parki
Następny artykułWyremontują kanały bez wykopów


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj