Rusza budowa Park&Ride przy Barnima

0

Miejsca postojowe dla 300 samochodów osobowych, zatoki dla autokarów i zadaszone stojaki dla rowerów, ale także kompleksowa przebudowa ul. Barnima, która będzie szersza i zyska ścieżkę rowerową – niedługo wystartuje kolejna duża inwestycja w Stargardzie. Miasto przekazało wykonawcy plac budowy pod parking typu Park&Ride.

– Park&Ride pozwoli łatwiej przesiąść się z transportu indywidualnego na transport zbiorowy. Inwestycja wpłynie też pozytywnie na komfort poruszania się po Stargardzie i cały ruch. Jest jednym z elementów Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Te dwa projekty uzupełni Zintegrowane Centrum Przesiadkowe, które oddaliśmy mieszkańcom do użytku już w 2018 r. Pełną funkcjonalność całej koncepcji da też duża, trwająca inwestycja kolei – mówi prezydent Rafał Zając.

Na nowym parkingu ma być miejsce na około 300 samochodów osobowych, ale także zatoki dla autokarów i zadaszone stojaki na rowery. Stanie tam również budynek socjalny i stacja do ładowania samochodów elektrycznych. Całość uzupełni odpowiednie oświetlenie. W ramach tej inwestycji powstanie nie tylko duży, wygodny parking, ale również przebudowana zostanie ul. Barnima.

– W Stargardzie sukcesywnie wydłużamy trasy dla cyklistów. Ruch rowerowy doprowadzimy też do Park&Ride. Zrobimy to poprzez przebudowanie ul. Barnima i stworzenie kolejnej ścieżki rowerowej. Połączy się ona z powstającą już drogą wzdłuż ul. Spokojnej. Dzięki temu będzie można wygodnie dojechać rowerem na parking, zostawić go tam bezpiecznie i przesiąść się do pociągu albo autobusu – mówi prezydent Rafał Zając.

Wartość całej inwestycji – budowy Park&Ride oraz modernizacji ul. Barnima to około 20 mln zł. Skorzystają z niej przede wszystkim stargardzianie, ale również mieszkańcy okolicznych miejscowości, którzy tutaj pracują lub przesiadają się w Stargardzie np. w drodze do Szczecina. Rozwiązany może zostać też problem parkowania w pobliżu dworca PKP. Teraz kierowcy z różnych części miasta zostawiają swoje auta na okolicznych ulicach. Po wybudowaniu Park&Ride nie będą musieli tego robić, co ułatwi parkowanie przed swoimi domami mieszkańcom budynków w centrum. Z kolei dobre połączenie z trasami dla rowerów zachęci mieszkańców do tego ekologicznego środka transportu.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to z nowego Park&Ride skorzystamy już pod koniec przyszłego roku.

(r) – za: UM w Stargardzie

fot.: UM w Stargardzie/Paweł Bieg

Poprzedni artykułKsiążnica przeobraża się
Następny artykuł„Biesy Polskie” wystawa portretu kobiecego Maksymiliana Ławrynowicza


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj