Camerata Stargard w hołdzie prof. Markowi Jasińskiemu i Stanisławowi Sadłowskiemu

0

W ostatnim dniu święta miasta, w kolegiacie NMP odbył się Koncert Prezydencki – z udziałem Orkiestry Camerata Stargard i Chóru Akademii Morskiej ze Szczecina – poświęcony pamięci pochodzącego z naszego miasta i tu pochowanego kompozytora, pedagoga prof. Marka Jasińskiego oraz Stanisława Sadłowskiego, wiolonczelisty, pedagoga, od 2004 r. współpracownika PSM I i II st. w Stargardzie.

Podczas koncertu usłyszeliśmy: Marka Jasińskiego „Psalm 107” (morski) na chór a capella Marka  i Wolfganga Amadeusa Mozarta „Requiem d-moll” KV 626

Muzycy wystąpili pod batutą Sylwii Fabiańczyk-Makuch oraz Kuby Wnuka. Solistami byli: Anna Farysej (sopran), Dominika Kościelniak (mezzosopran), Emil Ławecki (tenor) i Paweł Kołodziej (bas).

Koncert był wielkim przeżyciem. To zasługa wspaniałych wykonawców, ale też zachowania publiczności – np. w czasie przerw 8-częściowego requiem nikt się nie wyrwał z oklaskami, dzięki czemu nikt nie  zburzył budowanego przez muzykę napięcia i nastroju.

Między jednym a drugim utworem dyrygent Kuba Wnuk mówił: – Muzyka potrafi powiedzieć więcej niż jakiekolwiek konstrukcje słowne. To najpiękniejsza ze sztuk. Ona pozostawia nas odmienionych. Jej zadaniem jest nieść radość i nadzieję.

Bożena Kuszela

fot. Maciej Kuszela

Poprzedni artykułZadbajmy o czyste powietrze
Następny artykułMonika Szotowicz z podwójnym złotem Mistrzostw Polski Masters ITT 2021


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj