Ppor. Jan Wojtowicz – westerplatczyk, mieszkaniec Stargardu – upamiętniony  

0

Na fasadzie kamienicy przy ul. M. Konopnickiej 15 odsłonięta została tablica poświęcona ppor. Janowi Wojtowiczowi (1915-1991), który po wojnie mieszkał pod tym adresem. Był jednym z ponad 200 żołnierzy broniących Westerplatte.

Do wojska trafił w 1938 r. Został wcielony do 4. Pułku Piechoty w Kielcach, gdzie dostał przydział do 3. Kompanii CKM, w której był celowniczym.

Później został przeniesiony do Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte jako członek plutonu CKM. Kierowano tam wzorowych i sprawdzonych żołnierzy, a służba odbywała się w bardzo trudnych warunkach.

Jan Wojtowicz wziął udział w obronie Westerplatte w składzie wartowni nr 4. Po kapitulacji westerplatczyk trafił do Stalagu I A, skąd wraz z kolegami podjął próbę ucieczki. Nie udała się. Ostatecznie został osadzony w obozie koncentracyjnym Bergen-Belsen, gdzie przebywał do końca wojny.

W 1947 r. wrócił do Polski i osiadł w Stargardzie. Tu mieszkał, pracował, miał rodzinę.

Jego postawa została później doceniona m.in. Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari, Medalem Zwycięstwa i Wolności oraz Odznaką Gryfa Pomorskiego. Pamiątkowa tablica ma być kolejnym wyrazem uznania dla westerplatczyka ze Stargardu.

Dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN Paweł Skubisz podkreślił, że musimy pamiętać o żołnierzach, którzy bronili Westerplatte: – To wyjątkowi bohaterowie. Broniąc się, dali nadzieję Polakom, że obrona ma sens, że trzeba dać odpór Niemcom.

– Westerplatczycy są legendą i wzorem właściwej postawy dla każdego polskiego żołnierza – mówił prezydent Rafał Zając. – Ta tablica to z jednej strony oddanie szacunku Janowi Wojtowiczowi, a z drugiej strony miejsce na refleksję, że tacy ludzie to bohaterowie naszych czasów. Dziękuję wszystkim osobom, szczególnie Henrykowi Dorowi, zaangażowanym w upamiętnienie wybitnego żołnierza, stargardzianina.

Jan Wojtowicz od 1991 r. spoczywa na cmentarzu przy ul. T. Kościuszki. Prezydent Rafał Zając wraz z oficjalną delegacją i rodziną wojskowego złożyli kwiaty i znicze na jego grobie.

W uroczystości odsłonięcia tablicy, której fundatorem jest Oddział IPN w Szczecinie, uczestniczyli też m.in.: rodzina Jana Wojtowicza, inicjator upamiętnienia starosta stargardzki Iwona Wiśniewska, dowódca 12. Brygady Zmechanizowanej płk Roman Łytkowski.

tekst i zdjęcia Bożena Kuszela

Poprzedni artykułStargardzianie na Marsie
Następny artykułPolicja szuka zaginionej [aktualizacja]


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj