Półmetek drążenia tunelu w Świnoujściu

0

Wydrążone już zostały 742 metry tunelu w Świnoujściu. Tym samym osiągnięto połowę długości całej podziemnej przeprawy. Maszyna drążąca TBM (ang. Tunnel Boring Machine) pn. „Wyspiarka” ułożyła 417 pierścieni obudowy i z każdym dniem zbliża się do brzegu cieśniny Świna od strony wyspy Wolin.

Jesienią drążenie tunelu powinno się zakończyć. Wówczas rozpoczną się dalsze prace związane z jego wykończeniem. Na wrzesień przyszłego roku, zgodnie z kontraktem, przewidziano zakończenie prac.

Maszyna TBM zarówno drąży tunel, usuwając równocześnie urobek, jak i wykonuje obudowę tunelu z prefabrykowanych elementów – tubingów. Na każdy pierścień tunelu składa się osiem takich elementów, które powstają w specjalnie wykonanym zakładzie prefabrykacji. Wszystkie 6280 tubingi zostały już wykonane, część z nich zamontowano w tunelu, a pozostałe oczekują na swoją kolej – na placach składowych. Teraz w zakładzie prefabrykacji będą powstawały elementy wewnętrznych konstrukcji tunelu.

Przewiercenie się z wyspy Uznam na wyspę Wolin nie będzie oznaczało końca prac. Tunel ma przekrój kolisty, tak jak tarcza maszyny TBM. Aby mogły się w nim poruszać pojazdy, trzeba będzie wykonać płytę, na której zostanie zlokalizowana dwupasowa jezdnia. Pod nią będzie umieszczona galeria ewakuacyjna wraz z większością instalacji tunelu. Ważnym elementem będą również wyjścia awaryjne do galerii ewakuacyjnej wymagające przebicia się poza obudowę tunelu. Wykonane zostaną również systemy wentylacji, przeciwpożarowe, zarządzania ruchem i monitoringu.

Całkowita długość inwestycji będzie wynosić 3,2 km. Zasadnicza jej część, czyli tunel drążony pod Świną, który połączy wyspy Uznam i Wolin, będzie miał długość 1,48 km. Dzięki temu przedsięwzięciu Świnoujście zostanie w sposób stały skomunikowane z resztą Polski. Obecnie komunikację zapewniają przeprawy promowe, które mają mocno ograniczoną przepustowość i są zależne od warunków pogodowych.

(r), fot. – źródło: GDDKiA O/Szczecin

Poprzedni artykułJake O’Brien dołącza do Spójni
Następny artykułRóżanka zachwyca


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj