Platforma widokowa w Widuchowej otwarta. Widoki zapierają dech!

0

Wśród odgłosów natury i dźwięków fortepianu niedawno otwarty został punkt widokowy w Widuchowej. Dwupoziomowa konstrukcja na Słowiańskiej Górze jest jedną z najnowszych turystycznych atrakcji Pomorza Zachodniego.

Otwarciu towarzyszyły: piknik promujący przyrodnicze walory regionu, plenerowe warsztaty dla najmłodszych zakończone posadzeniem drzewa, kiermasz zdrowej żywności i rękodzieła.

Słowiańska Góra to najwyższe (72,6 m) ze wzgórz morenowych znajdujących się na północ od Widuchowej. Doskonale widać z niego rozwidlenie rzeki, czyli miejsce, gdzie zaczyna się Międzyodrze. Panorama jest zachwycająca, dlatego tam zbudowana została dwupoziomowa platforma widokowa. Efektowna konstrukcja w formie pierścienia ma 10 metrów wysokości. Na górny taras z dwóch stron prowadzą schody. Na dolnym zaplanowano przestrzeń odpoczynku z ławkami ustawionymi po okręgu.

Uroczystość uświetnił minirecital Krzysztofa Baranowskiego i Krzysztofa Niewirowskiego. Subtelne dźwięki i czysty wokal współgrały z odgłosami i kolorami przyrody.

Ekologicznie było również na bulwarze w Widuchowej. Odbywały  się tam warsztaty dot. ochrony zwierząt, sprzątania lasów, segregowania odpadów.

Platforma widokowa na Słowiańskiej Górze powstała w ramach projektu Interreg V A „Zrównoważona turystyka wodna w unikalnej Dolinie Dolnej Odry”, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jego celem jest przybliżenie mieszkańcom i turystom wartości przyrodniczych, historycznych i kulturowych regionu.

Wzdłuż Odry zbudowano sześć miejsc odpoczynku dla turystów wodnych i rowerowych (Gryfino, Widuchowa, Gozdowice, Czelin, Chlewice, Namyślin). Wiaty, ławki, miejsca na ogniska znajdują się nad samą wodą, co ułatwia np. kajakarzom organizację postoju. Po zachodniej stronie Odry partnerzy projektu – Miasto Schwedt oraz Park Narodowy Doliny Dolnej Odry – zrealizują przedsięwzięcia dla turystów wodnych. Łączne koszty projektu to ponad 2,5 mln euro.

Inwestycje po polskiej stronie zostały zrealizowane przez Zespół Parków Krajobrazowych  Województwa Zachodniopomorskiego.  Platforma widokowa powstała przy współpracy Nadleśnictwa Gryfino (właściciel terenu), Gminy Widuchowa (użytkownik platformy) oraz ZPKWZ (inwestor w imieniu Województwa Zachodniopomorskiego).

Projekt wykonała pracownia architektoniczna ze Szczecina: AB Studio Projektowe Marek Antoszczyszyn Andrzej Buko. Prace budowlane wykonała firma Przedsiębiorstwo Budowlane MHM Paech Sp. z o.o. Międzychód.

(r), fot. – źródło: Biuro Prasowe UM WZ

Poprzedni artykułCOOLturalne Wakacje 2021. Komediowy film oraz pełen nastroju, poezji i jazzu koncert
Następny artykułZgłoś źródło ciepła w magistracie


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj