Stargardzkie Centrum Nauki FILARY już we wrześniu

1

Powoli zbliżają się do końca prace przygotowawcze przed otwarciem Stargardzkiego Centrum Nauki. Nowe, popularyzujące naukę, miejsce na mapie Polski znajduje się w odtworzonej kamienicy przy ulicy Chrobrego 21i nosi nazwę Filary. Obecnie budynek stopniowo wypełnia się eksponatami i dekoracjami.

– Warto mierzyć wysoko i realizować ambitne plany – mówi prezydent Rafał Zając. – Już teraz jestem zachwycony Stargardzkim Centrum Nauki FILARY, a najlepsze przecież dopiero przed nami. Za chwilę stargardzianie będą mogli zobaczyć to wszystko na własne oczy. Mam ogromną nadzieję, że podzielą mój zachwyt. Wspólnymi siłami miasta i Stargardzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego zrealizowaliśmy wyjątkowy projekt. Teraz trzeba już tylko czekać na moment, w którym te wszystkie sale wypełnią odwiedzający – ludzie głodni wiedzy, nauki, historii, ale również doskonałej zabawy. Na pewno zadba o to kreatywna, świeża, pełna zapału, szykująca wiele niespodzianek kadra SCN.

Otwarcie SCN pod koniec września

Pracowników czeka jeszcze mnóstwo pracy, ale kierownik SCN Ernest Warych jest przekonany, że pierwsze wizyty pilotażowe w Filarach rozpoczną się wraz ze startem roku szkolnego, a pod koniec wrześnie SCN zostanie otwarty dla zwiedzających.

– Mamy już zaplanowane godziny otwarcia, ceny biletów oraz ofertę dodatkową, na przykład urodzinową. Wkrótce wszystkie informacje będzie można znaleźć na naszej stronie internetowej scn-filary.pl – mówi Ernest Warych.

Zastępczyni kierownika Joanna Cupak informuje, że obecnie zamawiane są meble, trwa instalacja biletomatów i wyposażanie sklepiku. Niedługo rozpocznie się też rekrutacja osób, które mogłyby dołączyć do zespołu SCN.

Stargardzkie Centrum Nauki to pierwsza taka placówka w naszym mieście. Głównymi odbiorcami interaktywnej wystawy będą uczniowie od 2 do 8 klasy szkoły podstawowej. Z pewnością będzie ona atrakcyjna również dla młodszych dzieci, a także dla osób dorosłych. Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Zrozumieć prawa, według których funkcjonuje nasz świat

Eksponaty w SCN, dotyczące głównie nauk ścisłych, ujęte zostaną w fabułę nawiązującą do średniowiecznej historii Stargardu. Dzięki niej zwiedzający będą mieli okazję nie tylko zrozumieć prawa, według których funkcjonuje nasz świat, ale też poznać wiele ciekawostek z życia swoich przodków. Odróżniać się będzie ostatnie piętro, skupiające się na innowacyjnych technologiach. Tu będą też odbywać się warsztaty i prelekcje.

– Długo szukaliśmy punktu wspólnego między fabułą wieków średnich, a naukowymi eksponatami i innowacyjnością, z jaką będą stykać się nasi odwiedzający – tłumaczy Małgorzata Kowcun, specjalistka od marketingu. – Ostatecznie uznaliśmy, że wszystkie te trzy wartości są jednakowo ważne dla istnienia SCN. Historia, nauka i innowacje – stanowią filary jego funkcjonowania. W ten sposób znaleźliśmy idealną nazwę własną: FILARY. Dzięki niej Centrum wyróżni się wśród podobnych placówek, będzie kojarzone z nowoczesnością i otwartością. Nazwa świetnie harmonizuje też z unikatową architekturą budynku.

Na inaugurację festyn naukowy

Ernest Warych liczy na to, że wkrótce SCN będzie gościć setki odwiedzających ze Stargardu i okolic, a także z całej Polski i zagranicy.

– Już dziś zapraszamy wszystkich na festyn naukowy, którym jesienią zainaugurujemy otwarcie FILARÓW – mówi kierownik Centrum.

Prace nad Stargardzkim Centrum Nauki rozpoczęły się już w 2017 roku. Wartość całej inwestycji to prawie około 12,5 mln zł. Na ten cel pozyskano 4 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej.

Wszelkie informacje dostępne są też na profilu www.facebook.com/scn.filary/.

(r) – źródło: SCN

fot. Paweł Bieg

Poprzedni artykułS10 od Stargardu do Piły z decyzją środowiskową 
Następny artykułZadbaj o słuch


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

1 KOMENTARZ

  1. Magiczne słowa: bilet, opłata, kasa. Już widzę te tłumy ze Stargardu, Szczecina i Polski. Zamiast dać szansę tej biedzie ze Światopełka i Wojska Polskiego wyrwać się z cyklu biedy i starać się na maksa edukować , to wprowadza się bilety. Brawo Zając.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj