Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego

0

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uczcijmy pamięć tych, którzy dla Polski stanęli do nierównej walki z okupantem. 1 sierpnia br. o 17.00, w godzinę „W”, gdy zabrzmi dźwięk syren alarmowych, możemy oddać cześć powstańcom, zatrzymując się na chwilę.

Program obchodów tej rocznicy w Stargardzie 1.08. (niedziela):

– O godz. 17:00, czyli w godzinę „W”, zawyją syreny alarmowe dla uczczenia uczestników powstania. Potem zaplanowano odczyt historyczny i złożenie kwiatów pod pomnikiem Stargardzianie Ojczyźnie – w setną rocznicę odzyskania niepodległości. O 18:00 w kolegiacie rozpocznie się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny i ofiar Powstania Warszawskiego.

– O 19:00 w Teatrze Letnim, w Parku Chrobrego, będzie można wysłuchać koncertu Mai Koterby „Zasmuciła się piosenka”. Wokalistka wystąpi wraz z zespołem w składzie: Paweł Grzesiuk, Patryk Matwiejczuk i Radosław Wośko. Muzycy zaprezentują znane utwory, m.in. związane z powstaniem, w nowych, jazzowych aranżacjach.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17:00. Do walki przystąpiło około 50 tys. żołnierzy Armii Krajowej. Głównym celem było wyzwolenie Warszawy spod okupacji niemieckiej, zanim do miasta wkroczą żołnierze Armii Czerwonej. Planowane na kilka dni Powstanie Warszawskie upadło dopiero 3 października 1944 r., po 63 dniach walki. W jego trakcie zginęło około 20 tys. żołnierzy Armii Krajowej, 3 tys. kościuszkowców oraz ok. 180 tys. osób cywilnych, w tym wielu wybitnych przedstawicieli życia kulturalnego i warszawskiej inteligencji. Około 650 tys. mieszkańców stolicy zostało wywiezionych do obozu przejściowego w Pruszkowie, stamtąd 150 tys. osób trafiło do przymusowej pracy w Niemczech, a 50 tys. do obozów koncentracyjnych.

(r) – źródła: UM w Stargardzie, ZUW w Szczecinie

fot. – źródło: ZUW w Szczecinie

Poprzedni artykułPark&Ride – praca wre. Zaparkujemy tam już w przyszłym roku
Następny artykułBłękitni Stargard. Przedsmak gry w postaci Pucharu Polski


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj