Trochę klasyki: 5 książek, które powinien przeczytać każdy

0

Zastanawiasz się, jaką książkę przeczytać? Literatura klasyczna jest dobra na wszystko! Przygotowaliśmy listę najważniejszych dzieł, które pomogą zrozumieć samego siebie i otaczający nas świat.

Zastanawiasz się, jaką książkę przeczytać? Literatura klasyczna jest dobra na wszystko! Przygotowaliśmy listę najważniejszych dzieł, które pomogą zrozumieć samego siebie i otaczający nas świat. To nie jest zwykła lista „obowiązkowych lektur”. Wybór ten opiera się na badaniach literackich i analizie tekstów z różnych epok.

Ranking 5 książek, które każdy powinien przeczytać, obejmuje dzieła klasyki polskiej i światowej. Wielu z nas zna je ze szkoły, ale zapewniamy, że w wieku dorosłym ich przekaz zostanie odebrany w zupełnie nowy sposób. Zaczynamy:

“Kamizelka”, Bolesław Prus

Piękna nowela o niebanalnej miłości. Akcja powieści toczy się w warszawskiej kamienicy. Poznajemy historię pewnego małżeństwa widzianą oczami narratora, który jest jednocześnie obserwatorem wydarzeń i nowym właścicielem tytułowej kamizelki. Owe małżeństwo wiodło spokojne, szczęśliwe życie. Aż do momentu, gdy mąż zachorował na gruźlicę, a lekarz nie miał dobrych wiadomości, mężczyźnie zostało kilka miesięcy życia. „Kamizelka” nie bez powodu uważana jest za jedno z najważniejszych dzieł Bolesława Prusa. Porusza ważny temat, wzrusza i skłania do refleksji. Na zaledwie kilkunastu stronach rozgrywa się prosta, ale piękna opowieść o dwójce kochających się ludzi. Utwór chociaż nie jest łatwy, niesie głęboką wymowę. Przeczytaj „Kamizelkę” w formacie ebook na stronie LitRes: https://litres.pl/boleslaw-prus-24860837/kamizelka/.

“Jądro ciemności”, Joseph Conrad

Akcja powieści toczy się pod koniec XIX wieku. Fabuła natomiast opowiada o podróży na Czarny Ląd w celu kolonizacji i sprowadzania cennego surowca – kości słoniowej. Problematyka powieści oparta jest głównie na bezduszności oraz bezwzględności kolonizatorów, którzy ludzi czarnoskórych traktowali jak niewolników, spinając ich łańcuchami i zmuszając do nadludzkiej pracy. Joseph Conrad porusza temat, który co prawda nie dotyczy nas tak bardzo jak kiedyś, ale nadal dyskryminacja osób ze względu na kolor skóry przewija się we współczesnym świecie. Zdecydowanie warto po tę książkę sięgnąć, szczególnie, że nie należy do najdłuższych.

 

“Mistrz i Małgorzata”, Michaił Bułhakow

Napisanie tej książki zajęło autorowi ponad 12 lat. Wydano ją dopiero po jego śmierci, na długi czas ocenzurowano, a ona i tak stała się arcydziełem. Dodamy, że znanym i lubianym na całym świecie. Pełna przewrotnego humoru i intrygi książka przedstawia obraz komunistycznej Rosji. Bułhakow pokazuje ten okres historii z zupełnie innej strony. Powieść rosyjskiego autora pełna jest magii i czarów, które dzieją się w Moskwie. Nie zabraknie tam również pewnych ukrytych prawd o ludziach, którym tylko z pozoru wiedzie się dobrze i przekonaniach, które powierzchownie są słuszne. „Mistrz i Małgorzata” to powieść ponadczasowa, zdecydowanie zasługuje na pełne zachwytów opinie.

 

“Pan Tadeusz”, Adam Mickiewicz

Polską epopeję narodową zdecydowanie powinien znać każdy. Na zamku w Soplicowie Sędzia urządza przyjęcie, szlachta przyjeżdża do niego w gości. Proces o zamek między Soplicami a Horeszkami był trudny i stresujący. Tadeusz, bratanek Sędziego, także przyjeżdża do Soplicowa. Przeżywa perypetie miłosne, nie wiadomo, czy ślub się odbędzie ani jak potoczy się historia tego młodzieńca oraz całego zaścianka dobrzyńskiego. „Pan Tadeusz” choć napisany archaicznym językiem, jest lekturą stosunkowo łatwą i bardzo przyjemną. Wartka akcja, ciekawa fabuła, dawka patriotyzmu oraz wiedzy o historii – to wszystko znajdziecie w najpopularniejszym polskim poemacie.

 

“Opowieść wigilijna”, Charles Dickens

Opowiadanie przedstawia historię Ebenezera Scrooge’a, zgorzkniałego skąpca, który pewnej wigilijnej nocy zostaje nawiedzony przez ducha zmarłego przed siedmiu laty wspólnika. Marley, bo tak brzmi jego nazwisko, przedstawia Scrooge’owi wizję pośmiertnych mąk, jeśli ten nie zmieni swojego nastawienia do świata i otaczających ludzi. Kiedy Scrooge jest zmuszony stawić czoła swojej śmiertelności, w jego sercu zachodzi pewna przemiana: nauczył się stawiać czoła rzeczywistości oraz odczuwać emocje, współczucie i życzliwość wobec bliźniego. „Opowieść wigilijna” to piękna, pouczająca, niosąca pozytywne emocje historia. Przemawia do czytelnika zawsze, nie tylko w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

(artykuł partnera)

Poprzedni artykuł48. ILF. Festiwal z O.Megą w tle
Następny artykuł48. ILF. Wystawa w O.Mega. Szeptuchy, znachorzy, jasnowidze Przemka Kossakowskiego


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj