Dotacje na zabytki – na ich remonty i  konserwację

0

Do 10 września można składać wnioski o dofinansowanie prac konserwatorskich i restauratorskich lub robót budowlanych, prowadzonych w obiektach wpisanych do rejestru zabytków na terenie powiatu stargardzkiego.

O dotację może ubiegać się każdy podmiot, będący właścicielem lub posiadaczem zabytku, legitymujący się tytułem prawnym, takim jak użytkowanie wieczyste, dzierżawa lub trwały zarząd nad danym obiektem.

Wnioski o dofinansowanie można składać w siedzibie Starostwa Powiatowego przy ul. Skarbowej 1 w Stargardzie. Więcej szczegółów w uchwale Rady Powiatu Stargardzkiego:

/pliki/powiatstargardzki/pliki/Uchwa%C5%82a%20dotacje%20zabytki.doc

W bieżącym roku przyznano łącznie 100 tys. zł. na remonty i konserwację obiektów zabytkowych. Dofinansowanie otrzymały parafie:

1) pw. Św. Józefa Oblubieńca w Starej Dąbrowie (remont elewacji ściany południowej kościoła filialnego pw. Św. Stanisława BM w Krzywnicy) – 15 tys. zł,

2) pw. Miłosierdzia Bożego w Parlinie (remont kościoła filialnego w Tolczu) – 15 tys. zł,

3) pw.  Św. Michała Archanioła w Dobrzanach (wykonanie projektu remontu i rewaloryzacja wieży kościoła w Ognicy) – 12 tys. 760 zł,

4) pw.  Matki Boskiej Bolesnej w Chociwlu (remont stropu drewnianego w budynku kościoła filialnego pw. MB Częstochowskiej w Lisowie) – 57 tys. 240 zł.

Istotnym warunkiem przyznania dotacji będzie jednak zaplanowanie środków na ten cel w przyszłorocznym budżecie Powiatu Stargardzkiego.

Osoby fizyczne, jednostki samorządu terytorialnego oraz inne podmioty dysponujące tytułem prawnym do zabytku, mogą ubiegać się także o dotacje celowe z budżetu państwa lub innych samorządów na dofinansowanie planowanych prac remontowych i konserwatorskich. Dotacje takie przyznawane są przez:

– Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programów Operacyjnych,

– wojewodę ze środków pozostających w dyspozycji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków właściwego dla terenu, na którym zlokalizowany jest obiekt zabytkowy,

– jednostki samorządu terytorialnego – z budżetów: Województwa Zachodniopomorskiego oraz poszczególnych gmin.

Dodatkowymi źródłami finansowania są: Fundusz Kościelny, Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz środki Unii Europejskiej.

Wniosek o dotację tu: https://powiatstargardzki.pl/aktualnosci/pokaz/1538_dotacje_na_zabytki

(r), fot. – źródło: Starostwo w Stargardzie

Poprzedni artykułPoćwiczymy przy SP nr 5 – na nowym boisku i siłowni plenerowej
Następny artykułCoraz jaśniej na Lotnisku. Trwa montaż 32 lamp


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj