Zachodniopomorscy paraolimpijczycy walczą o medale w Tokio

0

Ośmioro sportowców z Pomorza Zachodniego znalazło się w polskiej reprezentacji na XVI Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio. Tuż przed wylotem do stolicy Japonii z zawodniczkami i zawodnikami spotkali się: przewodnicząca sejmiku województwa Maria Ilnicka-Mądry, członek zarządu województwa Stanisław Wziątek oraz przewodniczący komisji oświaty, kultury i sportu Marcin Przepióra.

Oficjalnemu pożegnaniu towarzyszyły rozmowy o trudnym dla sportu okresie zdominowanym przez pandemię koronawirusa, przygotowaniach do igrzysk, startach kontrolnych oraz szansach medalowych.

Igrzyska Paraolimpijskie rozpoczęły się 24 sierpnia i potrwają do 5 września. Udział w nich bierze 8 zachodniopomorskich sportowców. Reprezentują dwa kluby – Start Szczecin (5 sportowców) i Start Koszalin (3 sportowców).

– To dla mnie zaszczyt, że goszczę tak wspaniałych sportowców u siebie. Cieszę się, że sport to dla Was sposób na życie, wyjątkowo ciężki, wymagający pokonania barier fizycznych, bólu czy strachu. To nie są zwyczajne osiągniecia. Życzę, aby Mazurek Dąbrowskiego grał Wam w Tokio codziennie – mówiła na spotkaniu przewodnicząca zachodniopomorskiego sejmiku Maria Ilnicka-Mądry.

Na tokijskich arenach możemy zobaczyć m.in. lekkoatletów Joannę Oleksiuk, Macieja Sochala i Roberta Jachimowicza, wioślarzy Jolantę Majkę i Michała Gadowskiego, tenisistkę stołową Natalię Partykę czy ciężarowca Grzegorza Lanzera. Większość z nich na igrzyskach paraolimpijskich jest po raz kolejny. Wielu z nich ma w swoim dorobku medale olimpijskie, tytuły mistrzów świata i Europy.

– Jesteśmy dumni, że mamy takich sportowców. Jesteście ambasadorami sportowymi Pomorza Zachodniego na arenie międzynarodowej. Nosicie w sobie najpiękniejsze idee olimpijskie. Wierzymy, że sięgnięcie po zwycięstwo, a jeśli nie, to i tak dla nas jesteście wygranymi. Wasze sukcesy to nasze sukcesy – podkreślił członek zarządu województwa Stanisław Wziątek.

Dorobek medalowy paraolimpijczyków z Pomorza Zachodniego jest pokaźny. Nasi sportowcy od lat stanowią trzon polskiej reprezentacji. Czterokrotnym mistrzem olimpijskim w wyciskaniu sztangi leżąc był Ryszard Fornalczyk, trzykrotnie po olimpijskie złoto w pchnięciu kulą sięgała Ewa Durska, a medale z najcenniejszego kruszcu zdobyli także: Renata Chilewska w rzucie oszczepem, Irena Rusewicz-Pienio w pływaniu czy właśnie Maciej Sochal w rzucie maczugą.

(r), fot. – źródło: Biuro Prasowe UM WZ

Poprzedni artykułSą miejsca w Dziennym Domu Senior+
Następny artykułII część Dni Stargardu. Zaproszenie na sześć koncertów


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj