Dobierz monitor do swoich potrzeb – nie przepłacaj!

0

Monitor to jeden z ważniejszych elementów każdego komputera. Jego wybór to kwestia niemalże priorytetowa, jednakże często dość problematyczna. Jaką rozdzielczość monitora warto wybrać? Jaka powłoka monitora będzie najbardziej optymalna? Który monitor jest korzystniejszy – prosty czy przekrzywiony? Co należy wiedzieć na temat częstotliwości odświeżania i czasie reakcji? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Jaką rozdzielczość monitora warto wybrać?

Jeśli zależy nam na wysokiej jakości obrazu, powinniśmy zastanowić się nad wysoką rozdzielczością ekranu. W praktyce możemy wymienić trzy najbardziej powszechne standardy: Full HD, WQHD, 4K. Rozdzielczość ekranu to w praktyce iloczyn pikseli, które ułożone są w pionie przez te, które ułożone są w poziomie. Niezależnie od tego, w jakim celu stosowany jest monitor, zalecany jest przynajmniej ten Full HD. Jeśli zależy nam na wyższej jakości i atrakcyjnej cenie, wówczas ciekawym rozwiązaniem jest WQHD, czyli 2560×1440 px. Umożliwia to dostrzeżenie większej ilości detali, dlatego też zarówno rozgrywka, jak i oglądanie filmów jest znacznie przyjemniejsze. Monitor LG 4K posiada rozdzielczość 3840×2160 px. Sprawdza się ona w sposób szczególny podczas grania w gry lub do obróbki fotografii.

Jaka powłoka monitora będzie najbardziej optymalna?

Następnym istotnym elementem jest odpowiednia powłoka. Bezpośrednio wpływa ona na widoczność danej zawartości ekranu przy intensywnym świetle. Do wyboru mamy powłokę matową, błyszczącą i półmatową. Ta pierwsza doskonale sprawdza się, jeśli korzystamy ze sprzętu blisko okna lub w słoneczny dzień, kiedy nie chcemy zasłaniać okna. Jeśli chodzi o tą błyszczącą – sprawdzi się dla grafika lub fotografa ze względu na satysfakcjonujące kolory. Powłoka półmatowa to kompromis pomiędzy powłoką matową i błyszczącą.

Który monitor jest korzystniejszy – prosty czy przekrzywiony?

Zasilacze mają kluczowy wpływ na zasilanie komputera, jednakże komfort użytkowania zależny jest od jakości monitora. Część osób być może zastanawia się, które rozwiązanie jest bardzie atrakcyjne. Przykładowo na rynku elektronicznym znajdziemy znacznie więcej modeli prostych. Znajdują się one na stronie https://www.morele.net/. Do gier przeznaczone są jednak te zakrzywione. Dopasowują się do krzywizny naszego oka.

Co należy wiedzieć na temat częstotliwości odświeżania i czasie reakcji?

Dla graczy ważna jest kwestia dwóch parametrów – częstotliwość odświeżania matrycy, jak i również czas reakcji. Ten pierwszy odpowiada za to, ile razy w ciągu sekundy pojawi się nowa klatka. Okazuje się, że im wyższy jest ten współczynnik odświeżania, tym większa będzie płynność. W konsekwencji opóźnienia zostaną niemalże zminimalizowane. Jeśli chodzi o czas reakcji, to im jest on mniejszy, tym wyraźniejszy i ostrzejszy jest nasz obraz. Doskonałym wynikiem jest 1 ms, jednakże wartość poniżej 4 ms również może być w pełni satysfakcjonująca.

(artykuł sponsorowany)

Poprzedni artykułPPNT. Gotowe działki dla MŚP
Następny artykułII Dni Stargardu 2021. Ania Karwan i Sławek Uniatowski


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj