82. rocznica wybuchu II wojny światowej. „Pamiętajmy o naszej odpowiedzialności, by zgodnie dążyć do pokoju”

0

Z udziałem mieszkańców, gości z całego regionu i z wojskową oprawą w Stargardzie drugi raz odbyły się wojewódzkie obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej. Miejscem uroczystości był Międzynarodowy Cmentarz Wojenny. Tam już 26 września 1939 r., czyli po niespełna miesiącu od rozpoczęcia wojny, pochowano dwóch pierwszych polskich jeńców.

Dzisiejsze wydarzenie w naszym mieście rozpoczęło się punktualnie o 4:45. Właśnie o tej godzinie 82 lata temu na terytorium Polski doszło do pierwszych starć na Westerplatte.

Na nekropolii przy ul. W. Reymonta, jeszcze w mroku, orkiestra wojskowa odegrała hymn Polski. 61 krzyży na grobach polskich żołnierzy zostało podświetlonych i udekorowanych biało-czerwonymi szarfami. W przemówieniach padło wiele ważnych słów.

– Wspominamy wyjątkowo tragiczny konflikt, którego skutki dotknęły wszystkich mieszkańców Polski i dużej części świata. Rozpatrując te ludzkie dramaty, pamiętajmy o naszej odpowiedzialności, by zgodnie dążyć do pokoju. Do pokoju w naszych domach, do pokoju w naszych samorządowych rodzinach, w końcu do porozumienia i pokoju w Ojczyźnie. Takie nastawienie ma moc. Im więcej będzie ludzi wyczulonych na wzajemną niechęć, brak zrozumienia, egoizm, tym siła zła będzie mniejsza, a szanse utrzymania pokoju w różnych sferach życia staną się większe – mówił prezydent Rafał Zając.

Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki podkreślił, że jest kilka ważnych powodów, dla których należy w sposób szczególny obchodzić dzisiejszą rocznicę.

– Spotkaliśmy się, żeby oddać cześć, honor i modlitwę milionom ofiar. Jesteśmy tu również po to, żeby wykrzyczeć „nigdy więcej wojny!”. Nasza obecność tutaj jest potrzebna, aby przypominać, kto był zbrodniarzem, a kto ofiarą. Nie ma w Polsce takiej rodziny, takiego domu, z których ktoś by nie zginął – czy to we wrześniu 1939 r., czy na kolejnych polach bitewnych, czy też nie został wywieziony do obozu koncentracyjnego, czy na roboty przymusowe. Nie ma takiej polskiej rodziny, która nie poniosłaby ofiary – mówił wojewoda.

Prezydent Rafał Zając nawiązał też do aktualnej sytuacji na świecie.

– Chcę  przywołać wydarzenia ostatnich tygodni w Afganistanie i wyjątkowo ciężkie chwile dla milionów ludzi stamtąd. To wszystko nie zaczęło się z dnia na dzień. Potrzeba dominacji, brak chęci do dialogu i kompromisu, brak tolerancji prędzej czy później prowadzą do krzywdy. Uczmy się, wyciągajmy wnioski i jednocześnie pamiętajmy, że pokój nie jest nam dany raz na zawsze. To wielki skarb i przywilej, o który nieustannie trzeba dbać. Budujmy go na wartościach, na szacunku do drugiego człowieka i na odpowiedzialności za sprawne i mądrze zarządzane Państwo. Niech dzisiejsza rocznica na nowo wzbudzi refleksję nad sensem ofiary złożonej 82 lata temu dla nas, dla naszej Ojczyzny, przez milczących dziś uczestników II wojny światowej – mówił prezydent.

Podniosłym momentem w czasie uroczystości był apel pamięci. Tradycyjnie na jego zakończenie rozległa się salwa honorowa. Później na grobach złożone zostały znicze i kwiaty.

1 września prezydent Rafał Zając i wojewoda Zbigniew Bogucki złożyli także wiązanki na grobie westerplatczyka Jana Wojtowicza. Związany ze Stargardem starszy legionista walczył u boku mjra Henryka Sucharskiego, a od 1991 r. spoczywa na nekropolii przy ul. T. Kościuszki.

Międzynarodowy Cmentarz Wojenny przy ul. W. Reymonta 26 jest otwarty codziennie od 8:00 do 19:00. Od 1 października do 30 kwietnia pozostaje dostępny do 17:00.

(r) – za: UM w Stargardzie

fot.: Maciej Kuszela, Paweł Bieg

Poprzedni artykułNareszcie! Po latach starań mamy stacjonarny punkt dla krwiodawców
Następny artykułWęzeł Kijewo. Zmiany tymczasowej organizacji ruchu


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj