Ruszyły szkoły i przedszkola. Wyzwaniem jest edukacja w spokoju, poczuciu tolerancji i wzajemnym zrozumieniu

0

Rozpoczął się nowy rok szkolny. Dzisiaj (2.09.) do miejskich szkół podstawowych w Stargardzie poszło prawie 5600 uczniów. Dla 674 z nich to początek szkolnej przygody. Z kolei do miejskich przedszkoli i ich oddziałów poszło ponad 1500 dzieci. W szkołach prowadzonych przez powiat naukę w klasach pierwszych rozpoczęło 1002 uczniów.

– Przed nami nowy rok szkolny. Wszyscy – rodzice, uczniowie, nauczyciele – mamy nadzieję, że wreszcie powrócimy do normalności. Jednak wciąż trzeba być przygotowanym na ewentualne zmiany. Na barkach dyrektorów i nauczycieli spoczywa dziś wielka odpowiedzialność. Wszystkie trudności związane z pandemią to tylko jeden z elementów waszej codziennej pracy. Wyzwaniem jest prowadzenie edukacji w spokoju, poczuciu tolerancji i wzajemnym zrozumieniu, a także przekazywanie młodym ludziom najważniejszych wartości i szacunku do drugiego człowieka – mówi podczas wczorajszej inauguracji roku 2021/2022 prezydent Rafał Zając.

Od 2 września z dziećmi i młodzieżą ma pracować 661 nauczycieli oraz 168 osób zatrudnionych w administracji i obsłudze.

– Na cały rozpoczynający się rok szkolny życzę wam realizacji zamierzonych celów i sukcesów nie tylko w nauczaniu, ale też w wychowywaniu dzieci i młodzieży. Miejcie również satysfakcję z codziennej pracy. Jestem przekonany, że dzięki temu poradzicie sobie z każdym kolejnym wyzwaniem  – dodaje prezydent Rafał Zając.

Przed rozpoczęciem każdego roku szkolnego szkoły i przedszkola przygotowują się na powrót uczniów, przeprowadzając w czasie wakacji remonty i inwestycje. Dzięki temu we wrześniu młodzi ludzie mają do dyspozycji m.in. odnowione sale, łazienki, dodatkowy sprzęt i wyremontowane boiska oraz place zabaw.

– Zawsze staramy się jak najlepiej przygotować placówki do rozpoczęcia zajęć. Stworzyliśmy trwały fundusz remontowy, który jest co roku odnawiany. Aby przygotować szkoły i przedszkola na kolejne wyzwania, sięgaliśmy i wciąż sięgamy także po środki zewnętrzne – mówi prezydent Rafał Zając.

W rozpoczynającym się roku szkolnym wydatki Stargardu na oświatę i wychowanie wyniosą ponad 98 mln zł. Uczniowie będą uczęszczać do 11 szkół podstawowych. W naszym mieście utalentowani młodzi ludzie kształcą się także w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. Swoje talenty i pasje rozwijają również w Młodzieżowym Domu Kultury.

Najmłodsze dzieci pójdą do 7 przedszkoli miejskich. W 2 z nich będzie działać łącznie 12 oddziałów integracyjnych. W naszym mieście jest również 14 przedszkoli niepublicznych na ponad 1000 miejsc i 3 niepubliczne szkoły podstawowe. Ich działalność częściowo finansuje miasto.

W roku szkolnym 2021/2022 na terenie powiatu stargardzkiego w klasach  pierwszych liceów ogólnokształcących będzie uczyć się 349 uczniów (w 13 oddziałach), w technikach – 470 (17), w szkołach branżowych I st. – 173 (6), w szkołach specjalnych przysposabiających do pracy – 10 (2),  razem 1002 uczniów w 38 oddziałach.

W nowym roku szkolnym zatrudnionych jest ogółem 515 nauczycieli, w tym 70 niepełnozatrudnionych.

Inwestycje i remonty prowadzone przez Powiat Stargardzki:

– trwa modernizacja boiska szkolnego przy I LO, koszt remontu wyniesie prawie 880 tys. zł;

– rozpocznie się modernizacja boiska szkolnego przy II LO, koszt remontu wyniesie ponad 2,4 mln zł;

– wykonano remont kanalizacji sanitarnej w Zespole Szkół Specjalnych – koszt to ponad 57 tys. zł;

– wartość wszystkich pozostałych prac wykonanych w okresie wakacji i zgłoszonych przez szkoły/placówki prowadzone przez Powiat Stargardzki wyniosła ponad 125 tys. zł.

Następne wakacje zaczną się 24.06.2022 r.

bk – źródła: UM w Stargardzie, Starostwo Powiatowe

fot. Paweł Bieg 

Poprzedni artykuł„Good Night Summer” w Teatrze Letnim
Następny artykułBędą czytać „Moralność pani Dulskiej”


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj